Geri Dön
GündemAczimendi tarikatı lideri Müslüm Gündüz ve 15 üyesi mahkemede

Aczimendi tarikatı lideri Müslüm Gündüz ve 15 üyesi mahkemede

ACZİMENDİ Tarikatı lideri Müslüm Gündüz ile 15 üyesi, 5 yıldan bu yana 5- 12 yıl hapis istemiyle tutuksuz yargılandığı davada ifade verdi.

Avukatı Umut Yalçın ile birlikte adliye binasına gelen Müslüm Gündüz gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı. Avukatı Yalçın, müvekkili Gündüz'ün hakkındaki davada ifadesine başvurulacağını belirterek “Dava 2003 yılından beri devam ediyor. Bu dava kapatılan DGM'de açılmıştı. Müvekkilim Müslüm Gündüz şu son zamanlardaki duruma göre herhangi bir şey konuşmayacak” dedi.

Malatya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden davada Müslüm Gündüz ve 15 tarikat üyesi, ‘Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek' suçundan tutuksuz yargılanıyor.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Malatya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'de tutuksuz yargılanan Müslüm Gündüz duruşmada, kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmedi, Emniyet Müdürlüğü'ndeki ifadesinin baskı altında alındığını söyledi.

Müslüm Gündüz, ifadesinde suç oluşturacak bir eylem içerisine girmediklerini, hasta ziyaretleri dışında diğer sanıklarla bir araya gelmediklerini savundu. Dava, tutuksuz sanıklardan Selçuk Yıldız'ın hastalığı nedeniyle katılamaması nedeniyle 12 Haziran'a ertelendi. Gündüz'ün avukatı Umut Yalçın müvekkilinin adını kullanarak olay çıkaracak kişilerin eylemlerine karışmayacağını söyledi. Avukat Yalçın, “Son zamanlarda müvekkilimi ‘Ergenekon' tipi yapılanmaların içinde adlandırılıp ya da bu tür oluşumlarda var saymak isteyenler var. Müslüm Gündüz hiçbir zaman bu tür oluşumlarla bir bağlantısı yok” dedi.

HAKKINDAKİ SUÇLAMA

Aczimendi Tarikatı lideri Müslüm Gündüz ile birlikte yargılanan 15 sanık, 4 Ocak 2004 tarihinde Malatya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı İstihbarat ve Terörle Mücadele şubeleri ekipleri tarafından Battalgazi İlçesi'nin Karahan Mahallesi'ndeki bir evde gözaltına alınmıştı. O dönemde açık bulunan Malatya 2 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi'ne tutuklama istemiyle çıkarılan Müslüm Gündüz ve 15 sanık tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. 2004 yılında ‘silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek' suçundan yargılanmaya başlayanan Gündüz ile diğer sanıklar hakkındaki dava TCK'daki değişiklikler ve DGM'lerin kapatılması nedeniyle bu güne kadar 5 ayrı mahkemede görüldü.

Sağlık Sohbetleri’nde beslenmenin bilimi konuşuluyor-10 | Sağlık Sohbetleri - Cnnturk.comCnnturk.com’da ekrana gelen Sağlık Sohbetleri’nde her hafta uzman konuklar, bilimsel araştırmalar ışığında, sağlıkla ilgili son gelişmeleri, farklı hastalıkları ve bu hastalıklara yönelik klinik beslenme tedavilerinin önemini tartışmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet