Geri Dön

Adalar’ın elektrikli araçları tanıtıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Adalar’da toplu ulaşım aracı olarak kullanılması planlanan elektrikli araçların tanıtımını yaptı. Adalar Kaymakamlığı ise, tescil süreci tamamlanmayan araçların trafiğe çıkması durumunda idari para cezası uygulanacağı ve araçların trafikten men edileceğini duyurdu.

Adalar’ın elektrikli araçları tanıtıldı
GÜLDEN ÇOKTAN İstanbul

Adalar’da geçen yıl çok sayıda atın ölmesi nedeniyle yasaklanan fayton taşımacılığının yerine toplu ulaşımda kullanıcak elektrikli araçlar tanıtıldı. Büyükada’da düzenlenen törenle 60 adet elektirikli aracı tanıtan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, tescil süreci devam eden elektrikli araçların Adalar’ın kalıcı ulaşım planlanması olmadığını, gelecek ile ilgili ulaşım planlanmasının yarışma ile belirleneceğini söyledi. 

İmamoğlu, “Şu anda 60 aracın Adalar’a hizmet vermesi ile ilgili süreç tamamlanmıştır ama gelecek ile ilgili süreç devam etmektedir” dedi.

Tescil süreci tamamlandıktan sonra araçların hizmet vermeye devam edeceğini belirten İmamoğlu, “Tescil dediğimiz şey, çok basit bir işlem. Sanıyorum birkaç gün içerisinde işlemleri bitecek ve tümüyle hizmete başlayacak. İlk etapta, ücretsiz bir geçiş dönemi düşünüyoruz. Onu sağlayacağız, ardından da İETT’nin tarifesiyle burada hizmet vermeye başlayacağız” ifadesini kullandı.

Adalar Kaymakamlığı ise, İBB’nin araçlar için yaptığı başvuruyu Karayolları Trafik Kanunu’na uyulmadığı gerekçesiyle reddettiğini duyurdu.

‘Yeterlilik belgeleri yok’

Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan, elektrikli araçlara ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu araçların golf aracı olarak ithal edildiği ve Karayolları Yeterlilik Belgesi özelliği taşımadığı anlaşıldı. Araçların tescil, plaka oluşturulması, trafik sigortası ve toplu taşım hizmetlerinde zorunlu mali sorumluluk sigortası yapılması özelliklerini de barındırması gerekiyor. Ancak araçların özellikleri nedeniyle tescillerinin yapılması mümkün değil” dedi.

Kadıköy'de dolu kuşların ölmesine neden olduKadıköy'de etkili olan sağanak yağış ve dolu vatandaşlara zor anlar yaşattı. Ceviz büyüklüğündeki dolu yağışı nedeniyle birçok nokta beyaza bürünürken, çok sayıda kuşun öldüğü görüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber