Geri Dön
Gündem‘Adam gibi değil insan gibi’

‘Adam gibi değil insan gibi’

Harvard Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü bitiren oyuncu Ece Hakim, bitirme tezinde, kullandığımız dilin, erkek egemen alanlarda çalışan kadınlara karşı sahip olduğumuz bilinçdışı inançları nasıl etkilediği konusunu işledi

‘Adam gibi değil insan gibi’

MELTEM GÜNAY İstanbul

Türkiye, Ece Hakim’i, “Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz” dizisinin Zeynep’i olarak tanıdı. Diziden yüzde yüz burs kazandığı Harvard Üniversitesi’nde psikoloji eğitimi için ayrıldı. Okulunu başarıyla bitiren genç oyuncu, kullandığımız ‘dilin’ toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine etkisini yazdığı tezini Milliyet’e anlattı.

“Bir gün arkadaşlarla cinsiyetçilik üzerine konuşuyor ve şu soruyu tartışıyorduk: Bir baba ve oğlu bir trafik kazası geçiriyorlar. Baba ölüyor ve oğlu hastaneye kaldırılıyor. Hastanede ameliyat için odaya giren cerrah diyor ki ‘Ben ameliyata giremem çünkü bu benim oğlum’. ‘Cerrah kim?’ sorusunun cevabı anne olmasına rağmen pek çok kişi bu sorunun cevabını bulmakta zorlanıyor. Ben soruyu duyduğumda anne cevabını bulmanın zor olmasının tek sebebi cinsiyetçilik olamaz diye düşündüm. Teorim soruda hem baba hem de oğul olmasının dinleyenlerin erkek bir figüre odaklanmasına sebep olmasaydı. Teorimin doğruluğunu test etmek için birkaç deney yaptıktan sonra Harvard’da cinsiyetçilik ve ırkçılık gibi bilinçdışı inançlar uzmanı Profesör Mahzarin Banaji ile çalıştım. Üç yıllık araştırmadan sonra fark ettik ki eğer soru baba ve oğul değil de baba ve çocuk olarak sorulursa, yani cinsiyet kimliği olmayan bir kelime kullanılırsa, deneklerin anne cevabını bulma olasılıkları yükseliyor. Çünkü insanlar çocuğun cinsiyeti ne sorusunu sorup hem kadınlar hem de erkekler üzerine düşünüyorlar. Böylece kadın cerrah hayal etmek kolaylaşıyor. Bu da bize kelimelerin inançlarımızı ne kadar çok etkilediğini gösteriyor. Bu yüzden kadınları da resmin içine alan bilim insanı, iş insanı gibi söylemler, bayan değil de kadın demek, adam gibi değil de insan gibi demek düşündüğümüzden çok çok daha etkili. Dili doğru kullanmak cinsiyetçi inançları azaltmamız için güçlü bir araç ve maalesef insanlar pek farkında değiller.”

Şiddette dilin etkisi

Kadına yönelik şiddette ‘dilin’ etkisinin çok büyük olduğunu kaydeden Hakim “Özellikle ‘kadın dediğin’ ya da ‘adam dediğin’ gibi söylemlerle başlayan cümleler maalesef ki günlük hayatımızın bir parçası. Bunlar biz kadınlara günlük bir ‘İşte senin toplumdaki yerin bu’ hatırlatması. Sen busun, bu olmalısın ve bunun dışında birisi olursan ötekileştirilmeyi, cezalandırılmayı hak ediyorsun. Bunların yanı sıra, çok gözümüze çarpmayan ama aynı cinsiyetçi zihniyete katkıda bulunan söylemler de var. En basit örneği ‘kadınlar bile’ demek. Bile kelimesi anında kadını toplumda erkekten daha aşağı bir seviyeye koyuyor. Medyada kadınları tanımlamak için kullanılan dil de buna bir örnek. Bu yüzden kadına şiddettin bu denli arttığı dönemde dili doğru kullanmak çok önemli hele ki bu dilin milyonlarca insana ulaştığını biliyorsak” dedi.

Hedef iki ülkede de oyunculuk

Hedefinin iki ülkede de oyunculuk yapmak olduğunu söyleyen Hakim, “Harvard’da çok şey öğrendim. Şimdi ise tüm öğrendiklerimi alıp Türkiye’ye getirmek, ülkemde yenilikçi işlere imza atmak için çok heyecanlıyım” diye konuştu.

 

 

 

Beşiktaş Müzesi kapısına sıkışan köpeği, taraftarın dikkati kurtardıSüper Lig'in 42'nci haftasında Göztepe'yi deplasmanda 2-1 mağlup ederek şampiyon olan Beşiktaş'ta taraftarlar stadyum önünde kutlamalar yaptı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet