Geri Dön

AfD’den kaygılı ama sisteme güveniyorlar

Almanya’da parlamentoya giren sağ popülist AfD, ülkede yaşayan Türkleri tedirgin ediyor. Endişeli olduklarını itiraf eden Türk kamuoyu temsilcileri, Almanya’nın ırkçılık ve yabancı düşmanlığıyla mücadele edecek potansiyeline güveniyor...

AfD’den kaygılı ama sisteme güveniyorlar

AB karşıtı,w Almanya İçin Alternatif (AfD) Partisi 2013’te ırkçı ve İslam karşıtı parti 2014 seçimlerinde Avrupa Parlamentosu’na ve Almanya’nın doğusundaki üç eyalette meclise girdi. Geçtiğimiz pazar günü yapılan seçimlerde yüzde 12.6 oy alarak üçüncü parti oldu ve meclise 96 vekil sokmayı başardı.

Almanya kritik seçimleri geride bıraktı. Seçimin en çarpıcı sonuçlarına Almanya için Alternatif (AfD) imza attı. Aşırı sağcı ve göçmen karşıtı söylemleriyle seçim kampanyası yürüten AfD, oyların 12.6’lık kısmını alarak üçüncü parti oldu. AfD’nin meclise 94 milletvekili (Bir milletvekili seçildikten sonra istifa edip bağımsız oldu) sokmayı başaracak kadar yükselişe geçmesi Almanya’da yaşayan Türkleri şimdiden tedirgin ediyor.
Almanya için tehdit
Frankfurt’ta yaşayan Almanya Türk Federasyon Genel Başkanı Şentürk Doğruyol, seçimin ardından ülkede siyasi iklimin değiştiğini belirterek, “AfD’nin barajı aşarak meclise girmiş olması bir sürpriz değil, malumun ilanı. Çünkü hem medyanın körüklediği siyasi tartışmalardan hem de eyalet seçimlerinden bu ırkçı, yabancı düşmanı ve İslam karşıtı partinin barajı aşacağı görülüyor ve biliniyordu. Biz yıllardan beri Almanya’da yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslam karşıtlığının arttığını defalarca dile getirip tedbirlerin alınması ve engellenmesi gerektiğini dile getiriyoruz. Ancak Almanya’nın menfaatini düşünen bu görüşlerimiz karşısında aşırı sağcı, ırkçı, antidemokratik gibi suçlamalara maruz kaldık. Almanya’nın istediği takdirde ırkçılık ve yabancı düşmanlığı ile mücadele edecek potansiyeli ve gücü var. Beklentimiz seçim sonuçlarının ciddiye alınarak siyasi kaygıları değil, toplumsal kaygıları giderici adımların atılması” dedi.
İmaja zarar verir
Almanya Başbakanı Angela Merkel’in partisi CDU’nun oy kaybetmesine rağmen birinci olduğuna dikkat çeken Doğruyol, “CDU’nun arkasından SPD, AfD, FDP, Yeşiller ve SOL Parti Meclise girdiler. Oluşan yeni meclis tablosuna göre CDU lideri Merkel’in yeni hükümeti kurma zorunluluğu ortaya çıktı. Görülüyor ki, hükümeti kurmak için Merkel zorlu bir görüşme süreci geçirecek. Aynı zamanda Merkel ırkçı, yabancı düşmanı ve İslam karşıtlarıyla meclis içinde de mücadele etme mecburiyetinde. Mücadele etmezse, savunduğu göçmen politikaları iflas edecek, AfD’nin siyasi faaliyetleri de Almanya’nın özgürlükçü demokratik düzenine, AB ve dünyadaki imajına ciddi zararlar verebilir. Her şeye rağmen seçim sonuçlarında Türk kökenli seçmenlerin CDU, SPD ve FDP ağırlıklı oy verdiğini sahadaki izlenimlerimizden biliyoruz. Bu gerçeği dikkate alarak ırkçıların aldığı oyları geri kazanmak için Türk ve Müslüman karşıtı söylemlerden uzak durulmasının faydalı olacağını özellikle belirtmek istiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

‘Cesaret verecek’

Avrupa Türk İşadamları ve Sanayicileri Derneği Başkanı Aziz Sarıyar ise şunları söyledi: “Partinin yüzde 10’u aşması şaşırttı. Bu tablo Almanya için ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Türk toplumu da ciddi bir tereddütte. Açık açık yabancı düşmanı, İslam düşmanı olan bir partinin böyle bir oranla parlamentoya girmesi kitlesine ‘Artık biz parlamentodayız. Bunu açık açık yaşayabiliriz’ cesareti veriyor. Önceden bu partinin seçmeni olsa da ırkçı düşünse de insanlar bunu söylemiyordu. Şimdi parlamentoda olmanın verdiği cesaretle bunu söylemekten kaçınmayacaklar. Alman kamuoyu da AfD’yi konuşuyor. Ancak bizlerle konuşmaları gerekiyor. Tepki verilecekse bizimle beraber yürümeliler. Hükümet kurmak kolay olmayacak. AfD de koalisyon için aday olabilir.”

‘Türkler farkında değil’

Sosyal Demokrat Halk Dernekleri Federasyonu Başkanı Necip Şahin de seçim sonuçlarına iki türlü bakmak gerektiğini belirterek, “Sonuçlar SPD için bir kayıp. Son gelişmelere göre koalisyona da girmeyecekler. Seçim kampanyasındaki bazı aksaklıklar da konuşulabilir ama diğer taraftan AfD’nin meclise girmiş olması sonuçların en acı tarafı. Göçmenler açısından gelecekte zor bir süreç bizi bekliyor. Türkler açısından biraz daha zor. Çünkü Almanya’daki Türk toplumu henüz tehlikenin farkında değil. Toplumun yüzde 80’i AfD’yi bilmiyor bile. Bugün AfD’ye oy veren insanlar daha önce sığınmacılara karşı duruşlarını sandığa gitmeyerek gösteriyordu. Demokratik haklarımızı bir şekilde elde ettik ama kendi insanlarımız bunun bilincinde değil. Tehlikenin farkında değiller” yorumu yaptı.

‘Endişelerimiz var ama...’

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Mat, AfD’nin oy oranının yükselmesinin belli başlı nedenleri olduğunu belirterek, “Ortadoğu’daki kirli savaş doğal göçü beraberinde getiriyor. Bu göç refah düzeyi yüksek Avrupa’ya oluyor. Bu durum da yabancı düşmanlığını tetikleyen bir hal almaya başlıyor. Sağcıların bu göçü kötü ve insani olmayan şekilde kullanmaları Nazi dönemi söylemlerinin önünü açıyor. Burada göçmenlere dair oluşabilecek her türlü gelişme bizleri de etkileyecek. Türkiye siyasetinde de olumsuz Almanya yaklaşımları burada sağ partilerin oy oranlarının yükselmesine neden oluyor. AfD’nin parlamentoya girmesi sonrası tedirgin değiliz belki ama endişelerimiz var. Bir diğer taraftan da Avrupa demokrasisi ve kurumları bunu yenebilecek güçte” diye konuştu.

Bilim Kurulu Üyesi açıkladı! Kan grubunun Covid-19'dan koruyucu bir yönü yokSağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, kan grupları ile Covid-19 arasındaki ilişkiye dair, "Hangi kan grubu olursa olsun, her ne kadar çalışmalarda belirli kan gruplarında hastalarda daha nadir olduğu gösterilmiş olsa da tedbirler tüm kan grupları için aynıdır. Kişinin kan grubu ne olursa olsun, kan grubunun koronavirüsten koruyucu bir yönü yoktur" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet