Geri Dön

Afgan çocuğa TÜRKÖK umudu

Trabzon’da yaşayan Afganistan uyruklu sığınmacı Hasip Ullah ile Bibi Gol’un ikinci çocuğu Abdul Sultan Amanı’ya 1 yıl önce talasemi majör hastalığı teşhisi koyuldu.

Afgan çocuğa TÜRKÖK umudu

Çift, çocuklarını tedavi için 6 ay önce Trabzon’dan Samsun’daki OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’ne getirdi. Küçük çocuğa ilik nakli yapılmasına karar verildi ancak anne-baba ile kardeşinin iliği, Abdul Sultan Amanı’ya uymadı. Sığınmacı çiftin Türkiye’de akrabası olmaması nedeniyle doktorlar, uygun iliğin bulunması için Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi’ne (TÜRKÖK) başvurdu. TÜRKÖK üzerinden bulunan gönüllü Türk bağışçının dokusunun, Afgan Abdul Sultan Amanı ile uyum sağladığı saptandı. Bunun üzerine gönüllü bağışçıdan alınan ilik, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 1 ay önce yapılan ameliyatla küçük çocuğa nakledildi. İlik, çocuğa uydu ve tedaviden olumlu sonuç alındı. Afgan çift ile doktorlar da küçük çocuğun sağlığına kavuşması dolayısıyla büyük mutluluk yaşadı. Hasip Ullah, oğlu sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduklarını belirterek, “Türkiye’den Allah razı olsun” dedi.

TÜRKÖK nedir?

TÜRKÖK, Sağlık Bakanlığının kemik iliği nakli bekleyen hastalar ve çok sayıda gönüllü vericiye ait doku grubu antijeni bilgilerinin depolandığı Kemik İliği Bankasının (KİB) kurulması ve ilgili merkezler arasında koordinasyonun sağlanması için oluşturduğu Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezinin kısa adıdır. Bu merkeze, gönüllü kemik iliği veya periferik kök hücre bağışçılarının kazanılması Türk Kızılayı tarafından sağlanmaktadır. l YAPRAK KOÇER DHA

Bilim Kurulu Üyesi kapalı alanlarda bulaşın arttığını söyledi!Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, havaların soğuması ile birlikte kapalı alanlarda daha fazla vakit geçirilmeye başlandığını ve bu nedenle kapalı alanlarda bulaşın arttığını belirtti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber