Geri Dön

Aile merkezi’nde check-up

Aile Sağlığı Merkezi’nde vatandaşların sağlık durumları hakkında muhtemel hastalıkları daha ortaya çıkmadan önlemek için check-up uygulaması başladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 8 bine yakın Aile Sağlığı Merkezi’nde 26 bine yaklaşan aile hekimliği birimleriyle vatandaşların mahallerinde hizmet aldığını söyledi. Koruyucu sağlık hizmetlerinin anne karnında başladığına işaret eden Koca, 13 hastalığa karşı 1 milyonu aşkın bebeği ve 2 milyondan fazla okul çağı çocuğun aşılandığını kaydetti. Yerli aşı çalışmalarının da devam ettiğini aktaran Bakan Koca, isteyen vatandaşların internet ya da 182 çağrı merkezini arayarak aile hekimlerinden randevu alıp, ücretsiz check-up yaptırabileceğini söyledi. Koca, “Bu tarama programı sayesinde vatandaşlarımıza yaş, cinsiyet ve risk gruplarına göre check-up programlarında uygulanan kan basıncı, kan şekeri, kolesterol ve yağ düzeyleri, EKG (kalp grafisi), idrar tahlilleri, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri ile kanser taraması hizmetlerini vereceğiz” dedi. l AA

Bahçelievler'de 14. katlı binada patlamaİstanbul'un Bahçelievler ilçesinde 14 katlı bir binanın 6. katında patlama meydana geldiği bildirildi. Gelen son dakika haberine göre; ihbar üzerine bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet