Geri Dön

Aile organ bağışını engelleyebilir mi?

ÇAPRAZ ATEŞ

Aile organ bağışını engelleyebilir mi?

Aile organ bağışını engelleyebilir mi?

ÇAPRAZ ATEŞ

BELMA AKÇURA

Denizli’de intihar eden Yusuf Ceyhan Kars, bıraktığı mektupta, organlarının bağışlanmasını istedi. Ancak ailesi izin vermediği için Kars’ın organları alınamadı. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de yılda 7 bin 500 kişi, organ nakli için beklerken, organ bağışı aile engeline takılıyor.

Dr. Nalan Bora (Sağlık Bakanlığı)
Aile izni gerekli
Organ alınmasına ilişkin yasaya göre, ölen bir kişinin birinci dereceden yakınları yoksa, tıbbi zorunluluk durumlarında vasiyet ve rıza aramaksızın organ nakli yapılabilir. Adli kovuşturma ile ilgisi olmayan cesetler, aksine bir vasiyet olmadığı takdirde altı aya kadar saklanıp, araştırma kurumlarına gönderilebilir. Bağış yapmış bir kişinin de ölümünden sonra organları, ailesi rıza göstermiyorsa alınamıyor.

Prof. Dr. Celal Erbay (M.Ü.)
Ölümle şahsiyet sona erer
Geride kalan mirasçılarının kanaatine saygı duymak lazım. Ölenin itibarı, hatırası geride kalan varisleri sayesinde yaşayacaktır. Geride kalanların tasarrufuna duygusuz kalmak hoş olmaz. Hukuken, ölen kişinin ölümle birlikte şahsiyeti de sona ermiştir. Şahsın kendi üzerindeki haklarının kullanımı ölümle birlikte sona erer. Hiçbir hukuk sistemi ölümle şahsiyeti sona eren kişinin mal varlığını, hatıralarını, maddi ve manevi varlığını boşta kalmış sahipsiz kabul etmez.

Füsun Sayek (T.Tabibleri Birliği Başkanı)
Vasiyet yerine getirilmeli
Kişinin yaşarken söylediğine uyulması gerekir. Yaşarken vasiyet etmiştir ama organı almak için bir olanak bulunmamışsa o koşulda alınmaması kabul edilir. Ama kişinin isteği, organı alacak kişi, ortamı var ise ve bütün bunlara rağmen kişinin isteği yapılmamışsa, ailenin vicdani sorumluluğu vardır. Bütün organ bağışı kampanyaları beyan üzerine yürüyen kampanyalardır. Organ bağışı konusunda din adamlarının fetvaları var.

Prof. Dr. Mehmet Haberal (Başkent Ü. Dek.)
Aile görüşü nezaketen alınır
Yasadaki 6. madde çok açık ve net. 18 yaşını doldurmuş ve mümeyyiz olan bir kişiden organ ve doku alınabilmesi için, vericinin en az iki tanık huzurunda, bilinçli ve tesirden uzak olarak önceden verilmiş imzalı tutanağın bir hekim tarafından onaylanması zorunludur. Bunun için de organ bağış kartları yapılmış. Bunun dışındaki durumlarda organ ve doku alınamaz. Ama bu durum geçerli olduğu halde aile rızası teamülen alınır. Yasal olarak alınmaya herhangi bir engel yoktur. Aileden görüş almak nezaketen gereklidir.
GÜNCELCumhurbaşkanı Erdoğan afet bölgesindeCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, deprem bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere İzmir'e geldi. Erdoğan AFAD Koordinasyon Merkezinde bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Nerede rezerv alan var bu çalışmaları yapıp rezerv alanlara göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız süratle adımları atacak." ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber