Geri Dön
GündemAkıllı bileklikle kaybolmayacaklar

Akıllı bileklikle kaybolmayacaklar

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yaşlı ve engellilerin ulaşımında kolaylıklar sağlamak amacıyla yeni bir eylem planını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Buna göre, yaşlı ve engelliler için yeşil ışık uzun süre yanacak. Alzheimer gibi rahatsızlıkları olanlar takacakları akıllı bileklikle takip edilecek

Akıllı bileklikle kaybolmayacaklar

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, başta yaşlılar ve engelliler olmak üzere hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin kolay ulaşım yapabilmesi için Erişilebilir Ulaşım Stratejisi eylem planı hazırladı. Milliyet’in aldığı bilgiye göre, taslak halindeki belgeye göre, okul ve personel servislerinin ve taksilerin yüzde 96’sı, deniz motorlarının yüzde 99’u, deniz otobüsünde kullanılan iskelelerin yüzde 85’i, minibüslerin yüzde 86’sı, dolmuşların yüzde 93’ü, otobüs duraklarının yüzde 84’ü engelli erişimine uygun değil. Başarılı örnekler olarak dikkat çeken Metrobüs ve İZBAN’da ise erişilebilirlik oranı yüzde 100. Tramvay istasyonları yüzde 97,
metro istasyonları ise yüzde 95 engelli erişimine uygun çıktı.

Daha uzun yeşil

Eylem planı kapsamında, mobil telefonlarla entegre uygulama ile yaşlı ve engelli bireyler trafik ışıklarına yaklaştığında, ışıkların süresinin düzenlenerek daha uzun geçiş süresi tanınmasını sağlayan sistem oluşturularak, pilot uygulama başlatılacak. Alzheimer gibi rahatsızlıkları olan bireyler için çağrı merkezleriyle entegre akıllı bileklik uygulamasının pilot olarak kullanılmaya başlanması ve yaygınlaştırılması sağlanacak. “Entegre Tek Kart” tüm şehirleri kapsayacak şekilde uygulanacak. Bu 3 uygulamanın, 2023’te hayata geçirilmiş olması planlanıyor.

Engellilere özel araç


Sesli bilgilendirme ve destek sistemlerini içeren akıllı duraklar yaygınlaştırılacak. Görme engelliler için havalimanları, demiryolları ve denizcilik terminallerinde rehber köpek alanları oluşturulacak. Deniz ulaşımında kullanılan iskelelerin yükseklikleri ayarlanarak, erişilebilir hale getirilecek. Terminal, istasyon ve garlarda lokal telefon ve kiosk ile hareket kabiliyeti kısıtlı bireylere bilgi hizmeti sağlanacak. Kara, deniz, hava yolu araçları, personel servisi, havaalanı terminal taşımacılığı, taksi, taksi-dolmuş ve minibüslerin dönüşüm planı yapılacak. Taksilerin erişilebilirliği için TSE standartları oluşturulacak. Sadece hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin taşınmasına yönelik, belirli sayıda alternatif erişilebilir bireysel taşımacılık araçlarının çalışmasına izin verecek mevzuat düzenleme çalışmasının yapılacak. Bu düzenleme, taksi erişilebilirlik süreci tamamlanana kadar öncelikli ihtiyaç alanları belirlenerek hayata geçirilecek.

Standartlar ön koşul olacak

Hasarlı yaya yolları onarılacak, şehirlerarası terminal otobüsleri, engellilere uygun hale getirilecek. Hareket kısıtı olan bireylere, indirimli seyahat imkânları hakkında bilgi verilecek. Ulaşım sektöründe yapılacak tüm ihale ve sözleşmelerde erişilebilirlik standartlarına uygunluk ön koşul olarak belirlenecek.
Ulaşım hizmeti verilen terminallerde, hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerle empati duygusunu ve farkındalık düzeyini artıracak farkındalık deneyimi alanları kurularak yaygınlaştırılacak. Tüm ulaştırma sektörü çalışanlarına, erişebilirlik eğitimi verilecek. Yaya geçitleri ve kaldırımlar hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin kullanımına uygun hale getirilecek. Terminal anonslarında kısa mesaj gibi alternatif yollar sağlanacak.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü 23 Nisan'ı kortejle kutladıİstanbul Emniyet Müdürlüğü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda "23 Nisan Polis Korteji" geçişi düzenledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet