Geri Dön
GündemAkyürek ve Yılmazer’e ağır müebbet talebi

Akyürek ve Yılmazer’e ağır müebbet talebi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 4’ü tutuklu 13’ü firari 76 sanığın yargılandığı davada duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye gönderdi.

Akyürek ve Yılmazer’e ağır müebbet talebi

 

Savcı, yargılamanın yapıldığı İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunduğu mütalaasında, tutuklu yargılanan eski emniyet müdürü Ali Fuat Yılmazer hakkında, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü’nün amaçları doğrultusunda “Tasarlayarak kasten öldürmeye iştirak”, “FETÖ terör örgütü yöneticiliği”, “görevi kötüye kullanmak” ve “Resmi belgede sahtecilik” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 18 yıl 3 aydan 31 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Tutuklu sanık eski emniyet müdürü Ramazan Akyürek hakkında ise “Tasarlayarak kasten öldürmeye İştirak”, “FETÖ terör örgütü yöneticiliği”, “Resmi belgede sahtecilik”, “Resmi belgenin yok edilmesi ve gizlenmesi” ve “Görevi kötüye kullanma” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 21 yıl 6 aydan 40 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.  

Mütalaada, darbe davasında hapis cezasına çarptırılan eski yüzbaşı tutuklu sanık Muharrem Demirkale ve MİT tırlarının durdurulması davasında hapis cezasına çarptırılan eski Adana Jandarma Bölge Komutanı sanık Hamza Celepoğlu hakkında ise “Anayasayı ihlal” suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet, “Kasten öldürme” suçundan da ayrı ayrı müebbet ve “FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15’er yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.  

Gülen ve Öz dosyası

Dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz hakkında da “Anayasayı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “kasten öldürme” suçundan müebbet, “Resmi belgede sahtecilik”, “Görevi kötüye kullanmak”, “Örgüte üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım” suçlarından da 5 yıl 10 aydan 24 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Aralarında FETÖ elebaşı Gülen ve eski savcı Zekeriya Öz’ün de bulunduğu 13 firari sanığın hakkında yakalama kararı bulunduğunu belirterek dosyalarının ayrılması talep eden savcı, 11 sanığın ise tüm suçlardan beraatini istedi.

Dinç ve Cerrah’a 1 yıl istendi

Mütalaada, cinayetten önce dönemin Trabzon İstihbarat Daire Başkanı olan Eskişehir İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, İstanbul eski İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler ve dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah hakkında “görevi kötüye kullanmak” suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapis istendi. FOX TV haber müdürü tutuklu sanık Ercan Gün hakkında ise “Anayasayı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve “FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

İstanbul'da bir kadın boğazından bıçaklanarak öldürüldüİstanbul Esenler'de akşam saatlerinde bir kadın, Mahmutbey Yolu üzerinde bulunan yeşillik alanda boğazından bıçaklandı. Aldığı bıçak darbesiyle ağır yaralanan kadın yere yığılırken, olayı gerçekleştiren kişi ya da kişiler ise olay yerinden kaçtı. Kendi imkanlarınla cadde kenarına kadar gelerek yardım isteyen kadın kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Polis ekipleri olayı gerçekleştirenleri yakalamak için geniş çaplı araştırma başlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet