Geri Dön
GündemAladağ’daki alevler iki ilçeye sıçradı

Aladağ’daki alevler iki ilçeye sıçradı

Adana’nın Aladağ ilçesinde söndürme çalışmaları devam eden orman yangını, şiddetli rüzgarın da etkisiyle İmamoğlu ve Karaisalı ilçelerine sıçradı.

Aladağ’daki alevler iki ilçeye sıçradı

ANKARA Milliyet - Boztahta Mahallesi’nde önceki gün saat 03.00 sıralarında çıkan yangına müdahale sürüyor. Kuvvetli rüzgar nedeniyle yayılan yangın, Karaisalı ile İmamoğlu ilçelerine sıçradı. Tedbir amaçlı çok sayıda evin tahliye edildiği İmamoğlu ilçesinde 4 mahallenin yangından etkilendiği belirtildi.

MERSİN: Aydıncık ilçesinde çarşamba günü başlayan orman yangını üçüncü gününde, Silifke ilçesinde çıkan orman yangını ise ikinci gününde devam etti. Aydıncık’a bağlı Durahan, Karaseki, Yenikaş, Merkez, Cumhuriyet mahalleleri tahliye edildi. Gece boyu karadan sürdürülen çalışmalara, günün ışımasıyla birlikte havadan da destek verilmeye başlandı. Aydıncık’ta yerleşim yerlerini tehdit eden alevler kontrol altına alınırken, yüksek kesimlerindeki alevlere müdahale sürdü. Silifke ilçesinde ise dün de süren yangında Yeşilovacık, Akdere, Işıklı, Hırmanlı, Bağalanı ve İmamuşağı mahallelerinde evler tahliye edildi, bir iş makinesi ile bazı evler zarar gördü. Vatandaşlar, otel, pansiyon ve yurtlara yerleştirildi.

OSMANİYE: Kadirli ilçesi Kazmacalı, Karatepe ve Bozkuyu köyleri arasındaki ormanlık alanda çarşamba günü çıkan ve binlerce dönüm alanı küle çeviren yangın Karatepe Aslantaş Milli Parkı’na sıçradı. Altı köyün tahliye edildiği, 20 evin de hasar gördüğü yangın, Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi sınırlarına ulaştı. Tarihi eserler, Osmaniye Müze Müdürlüğü’ne tedbir amaçlı nakledildi.

Polatlı kundakçısı tutuklandı

Ankara Polatlı’da 28 Temmuz’da 58’inci Topçu ve Füze Okulu Komutanlığı sınırlarında otları tutuşturarak yangın çıkaran Kemal Ünal Yıldırım’ın, konutu terk etmeme adli kontrol tedbiri ile serbest bırakılmasına Polatlı Cumhuriyet Savcılığı itiraz etti. İtirazı değerlendiren Polatlı Sulh Ceza Hakimliği, şüphelinin “kamu malına zarar verme” ve “genel güvenliği kasten tehlikeye sokma” suçlarından tutuklanmasına karar verdi. Savcılık açıklamasında, şüpheli hakkında terör örgütü bağlantısı olduğuna yönelik herhangi bir delil elde edilemediği ifade edildi.

27 ilde daha ormanlara girmek yasaklandı

Balıkesir’in ardından dün 27 ilde daha yangın riski nedeniyle ormanlık alanlara girilmesi yasaklandı. Türkiye’nin birçok ilinde çıkan yangınlarla mücadele sürerken önceki gün Balıkesir Valiliği tarafından, 31 Ekim Pazar gününe kadar mesire yerleri ve tabiat parklarının dışında ormanlık alanlara giriş çıkışlar ve ateş yakılmasının yasakladığı bildirildi. Dün de Çanakkale’de 30 Ağustos’a, Isparta’da 5 Ağustos’a, Gaziantep’te 15 Ağustos’a, Niğde, Karaman ve Çankırı’da 15 Eylül’e, Konya’da 30 Eylül’e, Antalya, Kayseri, Kırıkkale, Edirne, Tekirdağ, Kahramanmaraş, Mersin ve Kırklareli’nde 31 Ağustos’a, Samsun ve Uşak’ta 30 Eylül’e, Denizli ile Hatay’da 31 Ekim’e, Yalova, Karabük ve Bursa’da 1 Eylül’e, Kocaeli, Şanlıurfa, Gümüşhane ve Batman’da da ikinci bir emre kadar ormanlık alanlara girişler yasaklandı. Aydın’da orman ve Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’na girişler yasaklandı.  - HABER MERKEZİ

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Evin içinde yanmaktan mahalle bekçileri son anda kurtardıAdana'da bir apartmanın en üst katındaki dairede çıkan yangında evde bulunan Muhammet Mustafa K.'yı, yanmaktan mahalle bekçileri kurtardı. Muhammet Mustafa K.'nın, yüzü ve kollarının yangının isinden dolayı kapkara olduğu görüldü.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler