Geri Dön

ALES başvuruları ne zaman başlıyor? (ALES Sonbahar Dönemi)

ÖSYM tarafından 19 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirilecek ALES için başvurular 26 Eylül-4 Ekim arasında yapılacak. Adaylar, ÖSYM aday işlemleri sistemine girerek başvurularını gerçekleştirebilecek. Başvuru tarihi sona erdikten sonra başvuru süreci uzatılmayacak.

ALES başvuruları ne zaman başlıyor? (ALES Sonbahar Dönemi)

19 Kasım’da gerçekleştirilecek olan ALES için başvurular 26 Eylül ve 4 Ekim tarihleri arasında yapılacak. ALES için Yükseköğretim Kurulu(YÖK) tarafından köklü değişiklikler yapıldı. Yapılan değişikliklere göre; sınavın test ve soru sayıları azaltıldı. Sınav süresi kısaltıldı. ALES puanı için geçerlilik süresi 3 yıldan 5 yıla çıkarıldı. Değişiklikler, talepler ve eleştiriler doğrultusunda gerçekleştirildi.

ALES BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ!

ALES SINAV GİRİŞ YERLERİ HAKKINDA DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ!

Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

ALES’TE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

YÖK, ALES için test sayılarını azalttı. Sayısal-1 ve Sayısal-2 ile Sözel-1 ve Sözel-2 testleri ayrımı kaldırıldı. Daha önce 4 testten oluşan ALES, sayısal ve sözel olarak iki bölümden oluşacak. ALES sözel testinde adayların temel dil bilgilerinin ölçümünün yanı sıra sözel olarak akıl yürütebilme becerilerinin ölçülmesi amaçlanacak. ALES sayısal testinde ise adayların çözümleme, analiz etme, mantıksal akıl yürütme ve yorumlama gibi ileri düşünme becerileri ölçülecek.

Bu değişiklikler dışında soru sayısı da azaltıldı. 160 soru olan soru sayısı 100’e indirildi. 180 dakika olan sınav süresi de 150 dakikaya düşürüldü. Yapılan bu düzenleme ile adayların sınav stresinin azaltılması hedefleniyor. ALES sözel ve ALES sayısal puanlarının hesaplanmasında değişiklik yok ancak ALES eşit ağırlık puanı hesaplamasında değişikliğe gidildi. Sözel testin yüzde 50 sayısal testinin de yüzde 50 etkili olması kararı alındı. Ekim ayında uygulanacak olan ALES için bu değişiklikler geçerli olacak.

ALES için yapılan değişiklikler ile ilgili olarak YÖK Başkanı Yekta Saraç şu açıklamalarda bulundu;

‘’Önümüzdeki ekim ayında yapılacak ALES’te, yeni düzenlemeler uygulanmaya başlanacaktır. ALES, akademi camiamızın yıllardır ilettiği görüş, eleştiri ve öneriler dikkate alınarak, daha yalın, basit ve işlevsel bir hale dönüştürülmüştür. Yeni YÖK olarak yükseköğretim sistemimizin daha yalın, işlevsel ve şeffaf olmasına yönelik çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.’’

ALES BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

ALES sınavına girecek adaylar, başvuru işlemlerini ÖSYM’nin aday işlemleri sistemine T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile giriş yaparak tamamlayabilecekler. Aday işlemleri sistemi üzerinden başvuru yapıldıktan sonra sınav ücreti ödenmelidir. Başvuru yapan ancak sınav ücretini ödemeyen adayların başvuru işlemleri geçersiz sayılır.

Sistem üzerinden başvuru yapılabilmesi için adayların güncel fotoğraflarının bulunması gereklidir. Fotoğrafı güncel olmayan adaylar, sınav başvurularını başvuru merkezleri aracılığı ile yapabilir. Başvuru merkezlerinden yapılacak olan işlemler için 5 Türk Lirası ücret ödenir. Sınav için başvuru yapılmadan önce ÖSYM tarafından yayınlanan 2017-ALES Sonbahar dönemi kılavuzu dikkatlice incelenmelidir.

Yarı çıplak halde park halindeki aracın üstüne düştüGaziantep'te Coşkun K. (20), beşinci kattaki evinin balkonundan yarı çıplak halde park halindeki otomobilin üzerine düştü. Ağır yaralanan genç, hastaneye kaldırıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber