Geri Dön
GündemALES sonuçları ne zaman açıklanacak?

ALES sonuçları ne zaman açıklanacak?

ALES Sonbahar Dönemi sonuçları için geri sayım sürüyor. Binlerce aday tarafından merakla beklenen ALES sonuçları hangi tarihte açıklanacak? 18 Aralık Pazar günü gerçekleştirilen ALES'e dair merak edilen tüm soruların yanıtları haberimizde yer alıyor...

ALES sonuçları ne zaman açıklanacak?

Açılımı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) olan ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan sınav, senede bir kez bahar bir kez sonbahar döneminde olmak üzere iki kez yapılıyor. Sınav sonucunda yeterli puan alan adaylar, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi ve okutman olarak görev yapabiliyor, lisans eğitimlerini bir üst kademeye çıkarmak amacıyla yüksek lisanslarına ALES’ten aldıkları puanla başlayabiliyorlar.

AÖF SINAV SORULARI İÇİN TIKLAYINIZ!

AÖF SINAV SONUÇLARI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ!

Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

İlk olarak 20 Ekim’de yapılması planlanan ALES Sonbahar Sınavı tarihinin ÖSYM tarafından değiştirilmesiyle birlikte 18 Aralık 2016 tarihinde yapılan sınavın ardından öğrenciler sınav sonuçlarını beklemeye başladı. ÖSYM’nin ALES açıklama tarihi dinamiklerine bakıldığı zaman, sınav tarihinden 2 hafta geçmeden açıklanmayan sonuçlar için herhangi bir resmi açıklama tarihi bulunmuyor. ÖSYM’nin belirlediği 3 yıllık süre boyunca sonuçların geçerliliğini koruduğu sınavda, bu 3 yıl içinde aldığınız en iyi puanı kullanabiliyor ve yeni sınavlara başvurabiliyorsunuz. ÖSYM’nin 8 Mayıs’ta düzenlediği ALES Bahar Dönemi Sınavı sonuçları 25 Mayıs’ta açıklanmıştı. Bu nedenle sınav sonuçlarının Ocak ayının ilk veya ikinci haftası açıklanması bekleniyor. Olası tarihler ise 9 Ocak 2017 ile 17 Ocak 2017 arası, veya 5 Ocak 2017 olarak tahmin ediliyor.

ALES’te Alınan Puana Göre Başarı ve Başvurulacak Eğitim Durumu

Yüksek Lisans ve Tezsiz Yüksek Lisans programlarına katılmak için en az 55 puan alınması gereken sınavda, senatolarca, başvurulacak program ve üniversiteye göre, pozisyona göre bu puanlar artırılabilir veya düşürülebilir. Doktora veya sanatta yeterlilik gibi programlar için ise en az alınması gereken puanın 80 olduğu belirtiliyor.

5538 sayılı kanın ve Ek Madde 8’e göre, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, uzman, okutman, çevirici kadrolarına açıktan ve öğretim elemanı dışında kalan kadrolara naklen atanabilmek için, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından düzenlenen ALES’e katılmak zorunlu. Sınavda kendi alanındaki puan türünden 70 ve üzeri puan alanlar ise başarılı sayılmaktadır. Çoğu program için ayrıca yabancı dil sınavı olan YDS’den de başarılı sayılacak bir puan almak gerekiyor.

ALES Sınav Ücretleri Ne Kadar ve Başvuru Nasıl Yapılıyor?

80.00 TL olarak belirtilen ALES sınav ücretini, ÖSYM’nin resmi internet sayfası üzerinde ÖDEMELER bölümünden ödeyebilirsiniz. Başvuru hizmet ücreti de alınan sınavda bu ücret 3 TL, ancak fotoğrafınız eskidiyse bu ücret 10 TL’ye çıkıyor. İnternet üzerinden ÖSYM sitesine ödeme yapamayacak durumda olan adaylar içinse, kurumun belirlediği banka veya bankalardan birine ücretin ödenmesi gerekir. Bu işlem sırasında alınan dekontun saklanması tavsiye edilir. Şifre edinme ücreti olarak belirlenen ücret ise 5 TL. Başvurular ÖSYM’nin resmi sitesi üzerinden yapılır ve adayların başvuruyu T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile yapmaları gerekir. Sitede, sınava girmek istediğiniz ALES dönemini seçtikten sonra size verilen talimatları tamamlayarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. ALES başvurunuzu yapmadan önce ALES başvuru kılavuzuna göz atmak, adayların yararına olacaktır.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Musa Orhan'a yönelik tutuklama talebine mahkemeden retBatman'ın Beşiri ilçesinde intihar eden İpek Er'e (18) cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle tutuksuz yargılanan eski uzman çavuş Musa Orhan, "Masum olduğumu düşünüyorum. İpek Er'in ölümüne üzgünüm" dedi. Mahkeme, Orhan ile ilgili savcının tutuklama talebini reddetti.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner