Geri Dön

Ankara'ya taşındı maaşı kesildi

Yüzde 96 engelli Feriza İncekaya, Yozgat'dan Ankara'ya taşınınca engelli maaşı kesildi. Geçimlerini İncekaya'nın 3 ayda bir aldığı bin 100 lira maaşla sağlayan anne - kız, maaşın kesilmesiyle birlikte yardıma muhtaç durumda kaldı

Yüzde 96 engelli olan 63 yaşındaki Feriza İncekaya, Yozgat'ta Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan üç ayda bir aldığı bin 100 liralık engelli maaşı ile hayatını sürdürüyordu. İncekaya, 6 ay önce Ankara'da yaşayan kızının yanına taşınınca hayatı karardı. Maaşının Ankara'da devam etmesi için yapılacak bürokratik işlemlerin 6 aydır bir türlü bitirilememesi, vicdanları yaralayan bir nitelik kazandı. Ramazan Bayramı'nı, "iki lokma bir hırkaya muhtaç" halde geçiren Feriza İncekaya, bürokrasideki yavaşlık nedeniyle Kurban Bayramı'nı da aynı şartlarda geçirecek. Bürokratik sorunlar nedeniyle 63 yaşındaki engelli teyzeden, üstelik ilaçları ve olması gereken katarak ameliyatı için para isteniyor. Hipertansiyonu ve şekeri olan İncekaya, parasızlıktan ilaçlarını alamıyor.

Ankara'ya taşındı engelli maaşı kesildi

Yüzde 96 engelli Feriza İncekaya, Yozgat'dan Ankara'ya taşınınca engelli maaşı kesildi. Geçimlerini İncekaya'nın 3 ayda bir aldığı bin 100 lira maaşla sağlayan anne - kız, maaşın kesilmesiyle birlikte yardıma muhtaç durumda kaldı. Yenimahalle Esentepe Mahallesi'nde yaşam savaşı veren İncekaya, komşularının sayesinde yaşama tutunmaya çalışıyor.

"Komşular para topladı"

Verdiği yaşam mücadelesini Milliyet Ankara'ya anlatan İncekaya, "20 yıldır aldığım maaşım kesildi. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na gittim. Adresime gelip inceleme yaptılar. Bu ayın 10'unda yatması gereken maaş yine yatmayınca tekrar sorduk. Aralık ayında yatacak diyorlar. 6 aydır maaş almıyorum. Ev kirasını ödeyemiyoruz. Elektriklerimiz kesildi komşular para toplayıp açtırdı. Ekmek alacak paramız yok. Komşularımız yemeklerini bizimle paylaşıyor" dedi.

"Gözlerime ışık gelse..."

Yeşil kartının da iptal olduğunu söyleyen İncekaya, "İlaçlarımı alamıyorum. Sağ ayağım tutmuyor. Hipertansiyonum var, şeker hastasıyım. Gözlerimde katarak var. Yemeğimi kendim yiyemiyorum. Sesimi başbakanlığa duyurmak istiyorum. Maaşım ve bakım param yatsın. Ameliyat için para istiyorlar, gözlerime ışık gelse keşke çok çaresizim. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin gelsin görsün halimizi" diye konuştu.

Sakatım diye yaşlıyla evlendirdiler...

20 yaşındayken ailesinin kendinden 30 yaş büyük birisiyle evlendirdiğini söyleyen İncekaya, "Sakat doğmuşum para olmadığı için ameliyat ettirememişler. Sakatım diye yaşlı biriyle evlendirdiler beni. Eşimin de işi yoktu, çok zorluk çektik. 5 çocuğumu da çok iyi yetiştirdim ama paramız yoktu okutamadım. Şimdi en küçük kızım bana bakıyor" dedi.

ASELSAT 3U Küp Uydusu göreve hazırCumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ASELSAT 3U Küp Uydusunun, bugün SpaceX'in roketi ile görev yapacağı yörüngesine başarıyla gönderildiğini açıkladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet