Geri Dön
Gündem'Anormal artış teyit edilmedi'

'Anormal artış teyit edilmedi'

Sınırlardan anormal sayıda göçmen geçtiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını dile getiren Çataklı, “Bu iddialar rakamlarla teyit edilememektedir. Yapılan devletin itibarına karşı haksızlıktır” dedi.

'Anormal artış teyit edilmedi'

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı “Sınırlarımız kevgire döndü, göçmen sayısı anormal arttı” iddialarına tepki gösterdi. Bakanlıkta düzenlediği aylık bilgilendirme toplantısında, göçmen sayılarında anormal bir artış olmadığını vurgulayan Çataklı, “2020’de sınırda girişi engellenen yabancı sayısı 505 bin 375, bu yıl şu ana kadar 307 bin 850’dir. Anormal bir artış iddiası, rakamlarla teyit edilmemektedir. Yılbaşından bu yana 94 bin 915 düzensiz göçmen yakalandı. 2019 yılında 201 bin 437, 2020’de salgın koşullarına rağmen 50 bin 161 ve bu yıl halen 40 bin 98 Afganistan uyruklu düzensiz göçmen yakalanmıştır” diye konuştu.

Çataklı, Ankara özelinde, kentte kayıtlı olmayan göçmenlerin kendi illerine gönderilme kararının, Emniyet’teki bilgi eksikliği sebebiyle uygulanmadığına ilişkin soruya da şu yanıtı verdi: “Emniyet birimlerinin haberinin olmadığı gibi bir değerlendirme mümkün değil. Buradaki temel amacımız, geçici koruma statüsündeki Suriyeliler ya da diğer yabancıların kurallara uymalarını sağlamak.”

18 terör eylemi

Çataklı, geçtiğimiz ay, kırsalda 3’ü büyük 24’ü orta çaplı olmak üzere 12 bin 3 operasyon ve terör örgütlerinin şehir yapılanmalarına yönelik 996 operasyon yapıldığını kaydetti. Açıklamaya göre; operasyonlarda aralarında turuncu kategoride 3 ve gri kategoride bulunan 4 terörist olmak üzere toplam 7 sözde üst düzey teröristin de bulunduğu 98 terörist etkisiz hale getirildi. Ayrıca toplam 18 terör eylemi engellendi.

Aile içi ve kadına yönelik şiddetle ilgili elektronik kelepçe takip kararlarının takip edildiği İzleme Merkezlerinde bugüne kadar 385 vakanın takibinin yapıldığını, 230 vakanın takibinin devam ettiğini kaydetti. Çataklı, bugüne kadar elektronik kelepçe tedbir kararının uygulandığı hiçbir vakada kadın cinayeti yaşanmadığının da altını çizdi.

Okullarda da çok ciddi önlemler alındığını anımsatan Çataklı, “Bin 54 okul kolluk ve 22 bin 772 koordinasyon görevlisi, 6 bin 523 devriye ekibinde toplam 19 bin 569 personelle 10 bin özel güvenlik görevlisi okulların güvenliğinden sorumlu olacak” dedi.

Elektro-optik kuleler

Sınır hattı boyunca düzensiz göçe karşı alınan tedbirlerdeki son durumu aktaran Çataklı, şu bilgileri paylaştı:

- 911 km’lik Suriye sınırında 837 km’lik güvenlik duvarı ve devriye yolları tamamlandı

- Ağrı ve Iğdır’ın İran sınırında 135 km devriye yolu ve güvenlik duvarı yapıldı.

- Van ve Hakkari’nin İran sınırında 19 km’nin duvar ve yol çalışmaları tamamlanırken, 87 km’lik kısımda çalışmalar sürüyor.

- Sınır güvenliğine yönelik 153 km kamera ve termal algılayıcı sistemlerin aydınlatma hattına entegrasyonu da sağlandı.

- Sınırlarda İHA’ların da dahil olduğu hava keşif ve gözetleme vasıtalarının yanı sıra ek devriyeler görevlendirildi.

- Doğu sınırlarında 141 gözetleme 109 haberleşme kulesi, 85 komuta kontrol merkezi ve 329 adet kablosuz sensör seti kurulması öngörülen elektro-optik kule projesi devam ediyor. İran ve Irak sınırındaki elektro-optik kuleler ise yüzde 90 oranında tamamlandı.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cumhurbaşkanı Erdoğan Nijerya'ya geldiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak "TUR" ile TSİ 23.55'te Nijerya'ya geldi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler