Geri Dön

Arıları öldüren ilaca ‘uzatma’

Toplu arı ölümlerine (koloni çöküşü sendromu) neden olduğu gerekçesiyle 2 tarım zehrinin kullanımını sınırlandıran Tarım ve Orman Bakanlığı, bu 2 kimyasalın seralar ve tohumda kullanımını ise 1 yıl uzattı.

Arıları öldüren ilaca ‘uzatma’
GÜRKAN AKGÜNEŞ İstanbul

Bakanlık yaptığı açıklamayla, canlıları sinir sistemini bozarak öldüren “neonikotinoid” sınıfındaki thiamethoxam aktif maddesinin sera ve tohum uygulamalarında 1 yıl daha kullanılabileceğini duyurdu.

Yıl sonuna kadar

Diğer tarım kimyasalı; İmidacloprid aktif maddesinin ise sera ve tohum uygulamalarına ilave olarak fideleri bandırma yöntemi ile Aralık 2021 tarihine kadar kullanılabileceği açıklandı. Etken maddeye ayrıca, palmiyede Palmiye Kırmızı Böceği ve çimde Haziran Böceği’ne karşı Aralık 2021 tarihine kadar kullanım izni verildi.

Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı da bu izinlerin iptal edilmesi için imza kampanyası başlattı. Change.org’ta başlatılan kampanyaya 2 günde 150 bini aşkın kişi imza verdi. İmza metninde, “Bilimsel araştırmalar, özellikle neonikotinoid sınıfı pestisitlerin arılar üzerinde hem doğrudan öldürücü etkileri olduğunu hem de sinir sistemlerini etkileyerek felç, hafıza kaybı, öğrenme yetisi bozukluğu gibi dolaylı yollardan arılara zarar verdiğini gösteriyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın neonikotinoid grubu iki aktif madde için aldığı kullanım sürelerini uzatma kararı iptal edilmeli” denildi.

İnsana geçiyor

Arıların merkezi sinir sistemine toksik etki yapan neonikotinoidler, tek doz uygulamadan aylar hatta yıllar sonra bile toprakta kalabiliyor. Baldan insana da sirayet eden bu neonikotinoid türü pestisitler, Trakya ve Çukurova’daki toplu arı ölümlerinin olağan şüphelisi.

Bakan Koca: "Sağlıkçılar milletimizin hizmetinde"Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarının koronavirüsele mücadelede fedakarca çalışmasına ilişkin yaptığı paylaşımında "Sağlıkçılar milletimizin hizmetinde" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet