Geri Dön

Arkeolog David French veda etti

Türkiye’de özellikle Çatalhöyük üzerine çalışmalarıyla tanınan arkeolog David French, 19 Nisan’da 84 yaşında hayatını kaybetti.

Arkeolog David French veda etti

Klasik arkeoloji eğitimini Türkiye hakkındaki bilgisiyle birleştirerek Anadolu tarihine dair önemli araştırmalarda bulundu. İngiltere’de doğan David French, Cambridge’deki eğitiminin ardından, doktorasını Bronz çağındaki Ege Denizi ve Anadolu üzerine tamamladı. 1961- 65 yılları arasındaki Çatalhöyük’teki çalışmaları sonrasında 1968’de Ankara’da British Institute’un başkanı olmuştu. Aynı yıl Elazığ Asvan’da disiplinlerarası bir arkeoloji projesine başladı. 1973’te bu projenin sonlanmasıyla Adıyaman’daki başka bir proje için harekete geçti. Bilim dünyasındaki saygınlığının yanı sıra genç arkeologlara verdiği eğitim ve onlar için temsil ettiği ilham verici duruşla da isminden söz ettirdi. Arkeolog David French, daima Türkiye’yi evi gibi sahiplendiği bilinen bir isim oldu.

Avcılar’da baltalı komşu kavgasına 3 tutuklamaİstanbul Avcılar’da husumetli oldukları komşularıyla kavga ederek karı kocayı baltayla darp etme olayına karışan 3 şahıs kasten yaralama suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber