Geri Dön
GündemAşı toplumsal sorumluluk

Aşı toplumsal sorumluluk

TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Satır, “Aşı kişilerin tercihine bırakılacak konu değil, insani, vicdani ve vatandaşlık ödevidir” ifadelerini kullandı

Aşı toplumsal sorumluluk

Önder Yılmaz

Kovid-19’a karşı “aşı güvenliği” ve “hasta hakları” gerekçeleriyle aşı yaptırmak istemeyen vatandaşlara TBMM’den, “zorunlu değilsiniz ama, aşı olmak, kişinin topluma karşı sorumluluğu” yanıtı verildi.

Milliyet’in ulaştığı bilgilere göre; Kırıkkale’de yaşayan A.Ş. başta olmak üzere onlarca vatandaş TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurarak, aşı olmak istemediklerini ilettiler. Başvuruların giderek artması üzerine konuyu işleme alan komisyonun mevzuat incelemesine ilişkin raporda, anayasanın, “Tıbbî zorunluluklar ve kanunda yazılı haller dışında, kişinin vücut bütünlüğüne dokunulamaz; rızası olmadan bilimsel ve tıbbî deneylere tâbi tutulamaz” hükmüne işaret edildi. Ayrıca Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 57. ve 72. maddeleri ekseninde hangi hallerde aşının zorunlu olduğu masaya yatırıldı. Kanun uyarınca kolera, veba, gibi salgın hastalıklardan birinin görülmesi, şüphe edilmesi, bunlardan kaynaklı ölüm gerçekleşmesi halinde derhal devlet birimlerine ihbar yapılıp, kişinin evinde veya hastanede karantinaya alınması ve aşı başta olmak üzere diğer tedbirlerin alınması gerektiği ifade edildi.

Milliyet’e konuşan TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı, AK Parti İstanbul Milletvekiliği Belma Satır, aşının sağlık açısından kaçınılmaz bir tedavi yöntemi olduğunu belirterek, “Aşı kişisel tercihlere bırakılacak bir konu değil. Dünyada bu konuda büyük bir seferberlik yürütülürken, böyle bir keyfiyet toplumsal sorumluluk açısından sorun teşkil etmektedir. Kişisel tercihiyle aşı olmayan kişi virüs taşıyorsa başkasına bulaştırma riski fazla. Bekli başka insanların hastalanmasına, hayatını kaybetmesine yol açacak. Dolayısıyla bu konuda kişisel tercihlerin ehemmiyeti öncelikli olamaz. O nedenle aşı, insani, vicdani ve vatandaşlık sorumluluğudur, ödevidir” dedi.

Aşı şart

Aşının hastalıklardan korunmak için en etkili yöntemlerden biri olduğuna dikkat çeken komisyon, aşı sayesinde yeryüzünde silinmiş pek çok hastalığın bulunduğunu belirtti. Komisyon, Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü aşıyla ilgili toplumu bilinçlendirme çalışmalarına dikkat çekerek, aşı olmak istemeyenlere, “aşı olmak, kişinin topluma karşı sorumluluğudur” çağrısında bulundu.

 

Gökyüzünde 'Starlink' heyecanıBursa'nın İnegöl ilçesinde 21.30 ile 22.00 saatleri arasında gökyüzünde görülen ışıklı cisimler şaşkınlığa yol açtı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet