Geri Dön
GündemBabalar Gününe kaç gün kaldı? 2020 Babalar Günü ilk ne zaman kutlandı, bu yıl ne zaman kutlanacak?

Babalar Gününe kaç gün kaldı? 2020 Babalar Günü ilk ne zaman kutlandı, bu yıl ne zaman kutlanacak?

Babalar Günü ne zaman sorusu merak içerisinde araştırılmaya devam ediyor. Hayatımızda çok özel bir yere sahip olan insanlar arasında yer alan Babalarımız için bu özel günde onları mutlu etmek yüzlerinde tebessüm oluşturabilmek boynumuzun borcu. Dünyaya geldiğimiz andan itibaren her zorlukta yanımızda olan babalarımızın ve tüm babaların bu özel günü kutlu olsun. Peki 2020 Babalar günü ne zaman?

Babalar Gününe kaç gün kaldı? 2020 Babalar Günü ilk ne zaman kutlandı, bu yıl ne zaman kutlanacak?

Babalar Günü ne zaman sorusu merak içerisinde araştırılmaya devam ediyor. Hayatımızda çok özel bir yere sahip olan babalarımız dünyaya gözümüzü ilk açtığımız andan itibaren bizleri koruyup kolladı. Hayatta sığınabilecek en güvenilir liman olan babalarımız bizlerin iyi bir eğitim alabilmesi ve iyi bir geleceğe sahip olabilmesi için her daim çalıştı. Peki Babalar Günü ne zaman idrak edilecek? 2020 Babalar Günü hangi güne denk geliyor?

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN?

Babalar Günü bu yıl 21 Haziran Pazar gününe denk geliyor

BABALAR GÜNÜ TARİHÇESİ

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.