Geri Dön

Babalar Günü ne zaman, hangi gün kutlanacak? Babalar Günü 2020 tarihi...

Her yıl düzenli olarak kutlanan Babalar Günü bu yıl ne zaman kutlanacak? 2020 Yılının Babalar Günü tarihi büyük merak konusu oldu. Haziran ayında kutlanması gereken Babalar Günü ayın kaçına denk geliyor?

Babalar Günü ne zaman, hangi gün kutlanacak? Babalar Günü 2020 tarihi...

Babalar Günü her sene haziran ayında kutlanıyor. Adım adım önemli güne yaklaşırken hazırlıklar yapılmaya başlandı. Babasını mutlu etmek isteyen evlatlar anlamlı günün geldiği tarihi araştırıyorlar. Peki bu sene Babalar Günü ne zaman kutalacak? İşte ayrıntılar...

2020'DE BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN?

Türkiye'de Babalar Günü 21 Haziran 2020 Pazar günü kutlanacak.

BABALAR GÜNÜ TARİHÇESİ

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Kayseri'de DEAŞ operasyonuKayseri'nin Kocasinan ilçesinde, terör örgütü DEAŞ'a yönelik operasyonda gözaltına alınan zanlı tutuklandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber