Geri Dön

Balyoz’da 27 Mayıs vurgusu

Balyoz iddianamesinde, “Darbe planı, aynı 27 Mayıs’taki gibi ordu içindeki cuntacı bir grup tarafından tasarlandı. Teşebbüs de cezalandırılmalı” denildi

Balyoz’da 27 Mayıs vurgusu

Balyoz soruşturmasını yürüten savcılar, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan iddianamede, “Balyoz darbe planının, aynı 27 Mayıs 1960’da olduğu gibi ordu içindeki cuntacı bir grup tarafından tasarlandığı, darbe planına katılan subayların seçilerek görevlendirme yapıldığı” iddiasında bulundu.
Savcılar, “Darbe gerçekleşseydi, darbe yapanlar cezalandırılamazdı. Bu sepeble, darbenin teşebbüsününde cezalandırılması gerekmektedir” tespitinde bulundu.
Cumhuriyet Savcıları Mehmet Ergül, Süleyman Pehlivan, Ali Haydar ve Murat Yönder tarafından hazırlanan ve İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen 968 sayfadan oluşan 196 sanıklı iddianamede, ilk 4 sanık emekli generaller Çetin Doğan, Özden Örnek, Halil İbrahim Fırtına ve Ergin Saygun olarak yer aldı.
İddianamede yer alan sürpriz isimlerden olan Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek’in ise 118 numaralı sanık olduğu belirtildi.
Emekli komutanlar Fırtına, Örnek ve Doğan’ın da aralarında bulunduğu sanıklar için “darbe teşebbüsü” gerekçesi ile 15 ile 20 yıl arasında hapis cezası istendi.

‘Manevi cebir var’
Savcıların iddianamede yer alan dikkat çekici ifadelerinden biri ise “Balyoz Darbe Planı’nda cebir ve şiddet oluşmadığı” şeklindeki savunmalara yönelik yaptıkları değerlendirmeler oluşturdu.
Savcılar, “Suçun oluşması için illa fiili cebir şiddet olması gerekliliğinin bulunmadığını, manevi cebir şiddetin de suçun oluşumu için yeterli olacağı” değerlendirmesinde bulundu.
Örnekle yapılan açıklamada, “TBMM üzerinde uçurulan savaş uçaklarının, bu kapsamda manevi cebir şiddetin uygulanmasına bir örnek teşkil ettiği”nin altını çizdiler.
Yunanistan’la gerilimin tırmandırılması amacıyla, bir Türk jetinin Hava Kuvvetleri unsurlarınca düşürülerek suni kriz ortamı oluşturulması ve bu ortamda İstanbul’daki Hava Müzesi’nin sakallı ve cübbeli şahıslar tarafından basılması”nı içeren Oraj Planı’nın ise eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına tarafından kaleme alındığı savcıların iddiaları arasında yer aldı.

SAVCILAR UÇURULAN UÇAKLARI HATIRLATTI
İddianamede, savcıların Genelkurmay, MİT ve Emniyet’e de çeşitli görüşler sorduğu görüldü. Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından hazırlanan bir tümgeneral, iki kurmay albay ve iki kurmay binbaşının değerlendirme raporunda, Balyoz Hareket Planı’nın gerçek dışı olduğu vurgusu yapıldı. Raporda şu ifadeler kullanıldı:
“Plan seminerlerinden yararlanılarak kötü amaçlarla ilaveler yapılarak, düzenlenmiş bir belge olduğu değerlendirilmektedir. Milli Mutabakat çağrısı başlığı ile ilgili düzenlenmiş bölümün yüzde 90’lık kısmının Haydar Baş’ın yaptığı değerlendirmelerden alındığı görülmektedir. Plan seminerinin tarihi ise 2003’tür. Bu bölümün de sonradan eklendiği kanaatine varılmıştır” ifadeleri yer aldı. MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü ise savcılara darbe planlanması konusunda kendilerinde bilgi olmadığı yönünde cevap verdi.

Ersöz ve 40 subay dosyası ayrıldı
Tutuklu emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün de bulunduğu 40 subayla ilgili dosya, ayrı bir soruşturma numarası verilerek ayrıldı. 2003’te stanbul’da HSBC ve sinegogların bombalanması eyleminin “Balyoz Darbe Planı” kapsamında gerçekleştirdiği yönündeki iddialar ise yine ayrı bir soruşturma numarası verilerek tefrik edildi. Savcılar bu konuda soruşturmanın sürdüğünün altını çizdi. Bu bölümle ilgili olarak da İstanbul Emniyetinin,”Eylemin bu kişiler tarafından yapıldığına dair ciddi şüphelerin var olduğu” raporu dikkat çekti.
28 Ekim 2004’te Başbakan’ın evinin yaklaşık 200 metre yakınında bulunan ve Erdoğan’ın sık sık cuma namazı için gittiği Aksa Camii’nin minaresine F-4 uçağı çarpmıştı. Mnarenin üst kısmındaki alemle birlikte uçaktan küçük parçalar caminin avlusuna düşmüştü.

TUTUKLU KALMADI
“Balyoz Planı” iddiaları soruşturması kapsamında tek tutuklu şüpheli olan Albay Cengiz Köylü de dün tahliye edildi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, oy çokluğuyla Köylü’nün tahliyesine karar verdi. Köylü, ikinci Ergenekon davası kapsamında tutuklu olarak yargılandığı için cezaevinden çıkamayacak. “Balyoz Darbe Planı”na ilişkin iddianame 6 Temmuz’da gönderilmişti. Mahkemenin, 15 gün içerisinde karar vermesi bekleniyor.
ESRA ALUS İstanbul

Bu karenin sonrası korkunç! 'Eksi fotoğraflarıma bakıp ağlıyorum'Antalya'da yaşayan 42 yaşındaki Aslı İlhan'ın gittiği güzellik merkezinde uygulanan lazer uygulamasından sonra suratında yanıklar oluştu. Daha sonra başka bir merkeze giden İlhan, yeni bir lazer uygulamasının ardından yine benzer sonuçlarla karşılaştı. Hatalı uygulamadan dolayı harcadığı parayı isteyen Aslı İlhan, tehdit edilince polise şikayette bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet