Geri Dön
GündemBaşarının sırrı kahvaltı!

Başarının sırrı kahvaltı!

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Fatma Nur Çalışır,okul döneminde çocukların beslenmesinde dikkat edilmesi gerektiğini belirterek,  Öncelikle çocuklarınızın sağlıklı beslenmesi için anneler sağlıklı beslenmeyi öğrenmeli ve hayat şekliniz haline getirmeli. Anneler uykularından feragat edip erken kalkmalı ve çocukları için kahvaltı hazırlamalı dedi.

Başarının sırrı kahvaltı!

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Fatma Nur Çalışır, kahvaltının gece boyunca aç kalmış ve kan şekeri düşmüş bireyin metabolizmasının canlanmasına, konsantrasyonun güçlenmesine yardımcı olduğunu belirtti.

Kahvaltı, çocuğunuzun dersteki dikkatini arttırır, okul başarısına katkı sağlar diyen Çalışır, Günün en önemli öğünüdür. Kahvaltıda olması gerekenler; süt ya da taze sıkılmış meyve suyu, birkaç parça ceviz ya da fındık/badem, çocuğunuzun ihtiyacı kadar peynir, yumurta, ekmek, söğüş sebzeler Kahvaltı çocukları günün ilk saatlerinde dinç tutabiliyorken birkaç saat içinde etkisini yitirir. Bu nedenle ara öğünlerde tüketecekleri yiyecekleri içeren bir beslenme çantası şarttır. Beslenme çantası, çocukların abur cubura olan ihtiyaçlarını ortadan kaldırır. Sağlıklı beslenme adına büyük bir adımdır değerlendirmesinde bulundu.

BOL SU

Fatma Nur Çalışır, okul çağındaki çocukların beslenme çantasında olması gerekenleri de şöyle sıraladı: Bol su, süt/ayran, havuç, salatalık gibi hafif atıştırmalıklar, mevsim meyveleri ya da kuru meyveler, tam tahıllı bol sebzeli, peynirli küçük sandviç, taze sıkılmış meyve suları, ev yapımı kek, kurabiye, kuru yemişler ve tabi ki ıslak mendil, peçete şeklinde sıralanabilir. Bunun yanı sıra çocuklarımıza bol su içme alışkanlığı kazandırmalı, her birinin günde 3 ana 2-3 minik ara öğün şeklinde düzenli beslenmesini sağlamalıyız. Ödül veya kutlama ya da hafta sonu aktivitesi olarak çocukları fast-food mekanlarına götürmenin yapılan en büyük hatalardan birisi olduğunun altını çizen Çalışır,  Maalesef bu davranışımızla çocuklarımıza bu tarz beslenmeyi özendirmiş oluruz. Sağlıklı bir birey ve başarı dolu bir okul yılı geçirmek için hafta sonlarını onlar için çeşitli fiziksel aktiviteler planlamalıyız şeklinde konuştu.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Dur ihtarına uymayan şüpheliler kovalamaca soncu yakalandıKahramanmaraş'ın merkez Dulkadiroğlu ilçesinde "dur" ihtarına uymayan otomobildeki 5 şüpheli kovalamaca sonucu gözaltına alındı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler