Geri Dön
GündemBasın fotoğrafçılarının gözünden

Basın fotoğrafçılarının gözünden

İstiklal Caddesi’ndeki Yapı Kredi Kültür Sanat, 29 Temmuz tarihine dek sürecek ‘Osmanlı Sonrasında Devinen Şehirler’ sergisinde, dönemin foto muhabirlerinin işlerine odaklanıyor.

Basın fotoğrafçılarının gözünden

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta bu hafta açılan ‘Osmanlı Sonrasında Devinen Şehirler: Basın Fotoğrafçılarının Gözünden Ankara, Belgrad, İstanbul, Saraybosna’ adlı sergi, Osmanlı’nın yıkılışından sonra kurulan Türkiye Cumhuriyeti ve Yugoslavya Krallığı’ndaki dört şehirde süren basın fotoğraflarından oluşuyor.

500 yıl boyunca Balkan Yarımadası ve Anadolu’ya hâkim olan Osmanlı İmparatorluğu, Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda yıkıldı ve kalıntılarından Osmanlı mirasını reddeden modern ulus devletler doğdu. Bunun sonunda halkın yaşamında, özellikle büyük şehirlerde köklü değişiklikler meydana geldi. ‘Osmanlı Sonrasında Devinen Şehirler: Basın Fotoğrafçılarının Gözünden Ankara, Belgrad, İstanbul, Saraybosna’ adlı sergi işte bu değişimin izlerini Osmanlı’nın yıkılışından sonra kurulan Türkiye Cumhuriyeti ile Yugoslavya Krallığı’ndaki Ankara, Belgrad, İstanbul ve Saraybosna’da süren fotoğrafları bir araya getiriyor.

Basın fotoğrafçılarının gözünden

İstanbul ve Belgrad

Sergi için 1920’li ve 1930’lu yıllarda Cumhuriyet ve Akşam (İstanbul), Politika ve Vreme (Belgrad) gazetelerinin foto muhabirleri tarafından çekilen ve özenli bir çalışma sonucu seçilen, dijital olarak işlenmiş 200 fotoğraf bir araya getirildi. Bu fotoğraflar şehirlerdeki gündelik yaşamdan manzaralar sunarken, askerî ve sporcu gruplar genç uluslarını geçit törenlerinde ve yeni açılmış spor stadyumlarında kutluyor. Her Osmanlı şehrinin kalbini oluşturan çarşılar, halkın alışveriş yaparak son dedikoduları paylaştıkları bir buluşma yeri olarak işlevine devam ediyor. ‘Şehir Merkezi’, ‘Ulus ve Beden’, ‘Ulusu Giydirmek’, ‘Dinlence ve Din’ ve ‘Çarşı’ başlıklı bölümlerden oluşan sergi; SIBA (Türk ve Yugoslav Şehirlerindeki Gündelik Yaşama Görsel Bakış) başlıklı araştırma projesinin ürünü.

Ziyaretçilerine fotoğrafların çekildiği şehirleri tahmin etmeye ve araştırmaya teşvik eden sergi, aynı zamanda bu dört kentin her birinin aslında tahmin ettiğimizden çok daha fazla ortak noktası olduğunu da vurguluyor. Basel Üniversitesi’nin işbirliğiyle ve İsviçre Ulusal Bilim Vakfı’nın desteğiyle düzenlenen serginin küratörü Prof. Dr. Natasa Miskovic.

Basın fotoğrafçılarının gözünden

Basın fotoğrafçılarının gözünden

‘Zamanın Ruhu’nu anlamak

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta düzenlenen sergiyle eş zamanlı olarak küratör Natasa Miskovic tarafından ünlü Çek-Hırvat film yönetmeni Lordan Zafranovic’in iş birliğiyle hazırlanan ‘Zeitgeist’ (Zamanın ruhu, 27 ‘) adlı belgesel film de gösteriliyor. Seyirciyi Avrupa’nın güneydoğusunda duygusal bir yolculuğa çıkaran film, serginin kapanış günü olan 29 Temmuz’a kadar gösterimde olacak.

Basın fotoğrafçılarının gözünden