Geri Dön

Beynin sırrını Obama çözecek

Başkanlığının ikinci döneminde insan beyninin sırlarını çözmeyi planlayan Obama hükümeti 10 yıllık proje çerçevesinde öncelikle beynin kapsamlı bir haritasını çıkaracak

Beynin sırrını  Obama çözecek

ABD Başkanı Barack Obama başkanlığının ikinci döneminde insan beyninin sırlarını çözmeyi planlıyor. Obama hükümeti tarafından gelecek mart başında açıklanacak olan 10 yıllık proje çerçevesinde beynin kapsamlı bir haritası çıkarılacak. “Beyin aktivite haritası projesi” adlı çalışmaya 3 milyar dolarlık bir yatırım yapılacak.
ABD’de yayımlanan New York Times gazetesinin haberine göre projede nörologlar ve nanoteknoloji uzmanlarından oluşan dev bir ekip yer alacak. Çalışmada amaçlananların başında ise beyin kaynaklı birçok hastalığı önlemek bulunuyor. Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların tedavisi, şizofreni ve otizm gibi beyin merkezli hastalıkların daha iyi incelenmesi, bilincin daha iyi anlaşılması, beyindeki görüntüleme metodlarının gelişmesi ve beynin kapasitesini artırmak proje çerçevesinde amaçlananlar arasında yer alıyor. Projede beyindeki bağlantılı bölgeler, sinir hücrelerinin yerleri ve etkileri gibi konular da incelenecek.

Obama ipucu verdi
Obama, yapay zekâ çalışmalarına katkı sağlayacak projenin ipucunu geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada vererek, “Bugün bilim insanlarımız insan beyninin haritasını çıkararak Alzheimer’a çare bulmaya çalışıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sert sözler: Artık mızrak çuvala sığmıyorCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Adana, Hakkari, İstanbul, Manisa, Malatya Şanlıurfa ve Tokat İl Kadın Kolları 6.Olağan Kongreleri'ne canlı bağlantı ile katıldı. Erdoğan CHP içindeki taciz iddiaları hakkında sert sözler kullanırken, "Taciz, tecavüz, şiddet olaylarını görmezden gelenlerin, istismar siyasetinin sonuna gelinmiştir. Artık mızrak çuvala sığmıyor." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet