Geri Dön
GündemBire üç verme dönemi kapanmalı

Bire üç verme dönemi kapanmalı

Vatandaş ve müteahhitlerin kentsel dönüşümde “Bire üç veririm” denilerek emsal artışına alıştırıldığına dikkat çeken Çevre Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürü Kayapınar, “Artık bu dönemin kapanması gerekiyor. Aktif fay zonlarını haritalandıracağız” dedi

Bire üç verme dönemi kapanmalı

Çevre Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar, vatandaş ve müteahhitlerin kentsel dönüşümde “bire üç veririm” denilerek emsal artışına alıştırıldığını belirterek, bu dönemin kapanması gerektiğini söyledi. MTA’nın faylara ilişkin çalışmasının genel bir fikir verdiğini ancak fay hatlarında kaymalar olduğunu belirten Kayapınar, afete dirençli kentler oluşturmak amacıyla aktif fay zonlarının 1/1000 ölçekte haritalalarının hazırlanacağını bildirdi. TBMM Deprem Araştırma Komisyonu’nun bilgisine başvurduğu Kayapınar, özetle şunları kaydetti:

FAYLAR KAYIYOR: Kuzey Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu fayı. Bu faylarda, levha hareketlerinden dolayı hareketlenerek zaman zaman enerji boşalması oluyor, zamanı kestirmek mümkün değil. Gömülü faylar da var ki Van depremi de bir gömülü fay sebebiyle meydana geldi. MTA’nın fayları yanlış demiyoruz ama çok üst ölçekten genel bir tespit olduğundan genel bir fikir veriyor. Kahramanmaraş’ta 216 hektarlık mikrobölgeleme etüt çalışması yapıldı. Fay kayma riski sebebiyle yapılaşmaya tamamen kapatıldı. Maalesef şehir üzerinde. Orada taşınmalar devam ediyor. MTA’nın belirlediği fay hattı buradaydı, sonra yapılan çalışmalarda 1/1.000 ölçekli çalışmalarda bunun, güneye doğru kaydığını tespit ettik.

FAY SAKINIM ZONLARI: Türkiye’de fay olarak bildiğimiz yerlerde, 1/1.000 ölçekli haritalaması yapılarak fay sakınım zonlarının oluşturulması için kriterleri belirleyeceğiz, bu projemiz 2021 yılı yatırım programına alındı. Üç pilot bölgede, ardından da bunu tüm Türkiye’ye yaygınlaştıracağız. Aktif fay ve fay zonlarının, fay sakınım zonu oluşturma kriterleri belirlenecek ve yerleşime uygunluk değerlendirmesinde usul ve esasları ortaya konarak mevzuat taslakları hazırlanacak. Afete dirençli kentler oluşturmak adına öncelikle mikrobölgeleme etüt raporları, ardından aktif fay zonlarının 1/1.000 ölçekte haritalanması sağlanacak.

YELKENLERİ İNDİREYİM: Kentsel dönüşümle ilgili bugüne kadar, vatandaşIarı, müteahhitleri; ‘Bire iki veririm, olmadı bire üç veririm’ diye alıştırmışız. Vatandaşlardaki bu algıyı kesinlikle kırmak gerekiyor. Aksi takdirde emsal artışıyla şehirlerimizi bozacağımız aşikâr. Vatandaş artık, ‘canım mı, malım mı?’ bunu şöyle bir düşünecek, depremden önce. Depremden önce ‘canım ‘diyerek bu algıyı ortadan kaldırmamız gerekiyor. Vatandaş bilmeli ki emsal artışıyla bire üç vermekle bu iş dönüşmüyor, Bakanlığın duruşu da belli, belediyelerin duruşu da belli, dolayısıyla ‘Ben artık yelkenleri biraz indireyim, 100 metrekare dairem varsa 80 metrekareye razı olayım, 70 metrekareye razı olayım’ demeli.

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Atatürk Havalimanı müjdesi! İhale yıl sonundaCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara AKM Millet Bahçesi Açılış Töreni'nde konuşma yaptı. Atatürk Havalimanı'na millet bahçesinin yapılacağının müjdesini veren Erdoğan, ihalenin de yıl sonu yapılacağını söyledi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler