Geri Dön
Gündem‘Bitkileri kurak yerden taşıyalım’

‘Bitkileri kurak yerden taşıyalım’

Doğa Koruma Merkezi Başkanı Dr. Uğur Zeydanlı, iklim değişikliği ile mücadele için, kurak yerlerden bitkilerin taşınarak “iklim adacıkları oluşturulması önerisinde bulundu.

‘Bitkileri kurak yerden taşıyalım’

ÖNDER YILMAZ Ankara - Zeydanlı, TBMM İklim Araştırma Komisyonu’nda şunları söyledi:
“Artık, ağaçtan çok, birçok bölgede -özellikle kurak bölgelerde- bitki örtüsünü ve toprağı korumaya yönelmemiz lazım. Yani ağaçlandırma yapıyoruz burası zarar görmüş bozulmuş diye, aslında ağaçlandırma yaptığımız yerlerin önemli bir kısmında bitki örtüsüne de zarar veriyoruz; o ağaçlar da tutmuyor ve biz o bitki örtüsünü de kaybettiğimiz için aslında çok büyük bir zarar vermiş oluyoruz. Çalı çırpı, ağaççık olarak görülen meşe ve ardıç toplulukları artık özellikle kurak bölgelerde en önemli varlığımız olmalı.”

Zeydanlı, “ne yapacağız” sorusuna karşılık kurak yerlerin bitki popülasyonunun geleceğe dönük önlem olarak farklı bölgelere taşınması gerektiğini savundu.
Zeydanlı, “Genetik materyal fidan, tohum olarak, onları taşıyıp orada bölme, meşcere adacıkları ve yayılma noktaları oluşturmamız lazım ki yarın öbür gün bir sorun olduğunda o adacıklar orada ormanın, orman ekosisteminin devamlılığını sağlasın” açıklamasında bulundu. Beyşehir, Seydişehir ve Ermenek’ten örnekler veren Zeydanlı, “Beyşehir daha kurak Ermenek’ten oradaki genetik materyali yani kızılçam, karaçam, göknar, sedir topluluklarını, örneklerini taşımamız lazım, ona göre geleceğe yönelik iklim adacıkları oluşturmamız lazım” diye konuştu.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Bakan Derya Yanık: Bütün imkanlarımızı seferber ediyoruzAile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, "Bizler, sahip olduğumuz değerlerimizi korumak, yaşatmak ve yeni nesillere ulaştırmak için bütün imkanlarımızı seferber ediyoruz. Bu çabanın en kıymetli sonuçlarından biri de bugün Darülaceze bünyesinde halkımızın hizmetine sunacağımız yurt ve kültürel tesisimizdir. Darülaceze, yaşlılarımıza hürmetin, çocuklarımıza merhametin simgesi haline gelmiş göz bebeği bir kuruluşumuzdur. Ülkemizde sosyal hizmet anlayışının beslendiği en değerli mihmandar kurumlardan biridir." dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler