Geri Dön
GündemBM Kadının Güçlenmesi Platformu’na destek

BM Kadının Güçlenmesi Platformu’na destek

UN Women ve Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi ortak girişimi olan ‘Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ne (WEPs), Yıldız Holding de imza attı.

BM Kadının Güçlenmesi  Platformu’na destek

HABER ARAŞTIRMA  - Çatısı altındaki kadın çalışanların etkinliğinin artırılması, yönetim ve liderlik seviyesinde kadın temsilinin teşvik edilmesi amacıyla ‘Yıldız Holding Kadın Platformu’nu kuran Yıldız Holding, WEP’s imzasıyla birlikte kurum içi cinsiyet eşitliği politikalarını tüm şirketlerinde küresel standartlara göre şekillendirecek. WEP’s, Yıldız Holding’in kadın çalışanlar ve kadın liderliği özelindeki başarılı politikalarını daha da sistemli ve programlı bir anlayışla sürdürmesine yardımcı olacak.

Fırsat eşitliği

Özel sektörün toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmaları için tasarlanmış bir rehber olan WEPs imza törenine katılan Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Alia El-Yassir, bu prensiplerin imzalanmasının toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadının güçlenmesini sağlayacak iş pratiklerinin hayata geçirilmesi konusunda önemli bir platform sağladığını belirtti.

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker de, WEPs kriterlerinin Yıldız Holding’e cinsiyet ve fırsat eşitliği konusunda yeni bir yol haritası sunduğunu söyledi.  

WEPs kriterleri, cinsiyet eşitliğini güvence altına alıyor

Yedi temel prensipten oluşan WEPs, özel sektörün toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik mevcut çalışmalarını güçlendirmesine, kurumsal politikalar ve programlar geliştirmesine, temel göstergelerini ve raporlama uygulamalarını analiz etmesine katkıda bulunmayı hedefliyor. WEPs şu maddelerden oluşuyor:

1-Toplumsal cinsiyet eşitliği için üst düzey kurumsal liderlik sağlanması.

2- Tüm kadın ve erkeklere iş yaşamında adil davranılması, insan haklarına ve ayrım yapmama ilkesine saygı gösterilmesi, bu ilkelerin desteklenmesi.

3-Tüm kadın ve erkek çalışanların sağlık, güvenlik ve refahının sağlanması.

4-Kadınların eğitim, kurs ve profesyonel gelişim olanaklarının desteklenmesi.

5-Kadınların güçlenmesi için girişimci gelişimi, tedarik zinciri ve pazarlama yöntemlerinin uygulanması.

6-Toplumsal girişimler ve savunuculuk çalışmalarıyla eşitliğin teşvik edilmesi.

7-Toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin elde edilen başarıların değerlendirilmesi ve halka açık raporlanması.

 

Edirne'de tırla otomobil çarpıştıEdirne'de tırla otomobilin çarpışması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet