Geri Dön

Boğaz’a girmeden ikiye bölündü

İstanbul’da tamir için Tuzla’ya giden kuru yük gemisi Kilyos açıklarında ortadan ikiye bölündü. Leonardo isimli 114 metre uzunluğundaki geminin 11 personeli karaya çıkartılırken, geminin Boğaz’da parçalanması büyük bir felakete neden olabilirdi

Boğaz’a girmeden  ikiye bölündü

İstanbul’da nehir tipi 42 yıllık kuru yük gemisi tamir için Tuzla’daki tersaneye giderken ortadan ikiye bölündü. Önceki gün gece saatlerinde Sarıyer Demirciköy açıklarına ulaşan Leonardo adlı Moğolistan bayraklı 114 metre uzunluğundaki gemi, Boğaz’a yaklaştığı sırada öne doğru eğildi. Karadeniz’in sert dalgalarının etkisiyle bir süre bu şekilde sürüklenen gemi, demir atılmasının ardından ortadan ikiye ayrıldı. Geminin ön bölümü makine ve kaptan köşkünün bulunduğu arka bölümünden bağımsız sürüklenmeye başlayınca, personel S.O.S verdi.

Yardım çağrısı üzerine Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait TCSG 312 borda numaralı hızlı bot ile Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı arama ve kurtarma römorkörleri hızla bölgeye sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekipler, geminin 11 kişilik mürettebatını kurtardı.

Yükü yoktu

Rumeli Feneri’nden karaya çıkarılan mürettebat, önlem için ambulanslarla hastanelere kaldırıldı. Geminin su alarak yan yatan bir parçası demirli olduğu bölgede kalırken, diğer parçası da Kıyı Emniyeti römorkörlerine bağlanarak Türkeli Demir Sahası’na çekildi.

Parçalanmasaydı İstanbul Boğazı’nı geçerek Tuzla’daki tersaneler bölgesine seyredecek olan geminin, Boğaz’da ikiye bölünmesi halinde can ve mal kaybına neden olabileceği belirtildi. Gemi personeli işlemleri için Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken gemide herhangi bir yük olmadığı de öğrenildi.

Milli Savunma Bakanlığı duyurdu: 4 PKK'lı terörist hava harekatıyla etkisiz hale getirildiMilli Savunma Bakanlığı, Kuzey Irak'ta bulunan Zap bölgesinde tespit edilen 4 PKK'lı teröristin düzenlenen hava harekatıyla etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Bakanlık, teröristlerin vurulma anına yönelik görüntüleri de paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber