Geri Dön

Bombalı saldırı TBMM’de kınandı

Sultanahmet saldırısı Meclis’te de kınandı. Başkanvekili Akif Hamzaçebi, ‘saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum’ dedi

TBMM’de İstanbul Sultanahmet’teki terör saldırısı kınandı. TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, “Terör önce güven duygusunu ve toplumsal dayanışma duygusunu yok etmek ister. Bu nedenle 78 milyon insanımızın bugün birbiriyle kucaklaşma, birbiriyle dayanışma zamanıdır” dedi.

TBMM Genel Kurulu, TBMM Başkanvekili Hamzaçebi başkanlığında toplandı. Hamzaçebi, birleşimin başında yaptığı açıklamada, Sultanahmet Meydanı’nda meydana gelen patlamayı anımsattı. Valiliğin yaptığı açıklamaya göre içinde yabancı uyruklu kişilerin de bulunduğu 10 kişinin hayatını kaybettiğini, 15 kişinin de yaralandığını belirten Hamzaçebi, şunları söyledi:

“Ülkemiz önemli, tarihsel bir süreçten geçmektedir. Yıllardır PKK terörünü yaşayan ve bu terörle mücadele eden Türkiye 2015 yılı itibarıyla da IŞİD terörüyle karşı karşıya kalmıştır. Bu bağlamda 20 Temmuz 2015 tarihinde Suruç’ta gerçekleştirilen 34 kişinin öldüğü, 100’den fazla kişinin yaralandığı, 10 Ekim 2015 tarihinde ise Ankara Garı önünde gerçekleştirilen ve Cumhuriyet tarihinin en kanlı saldırısı olarak tarihte yerini alan, 107 kişinin hayatını kaybettiği, 500’den fazla kişinin yaralandığı intihar saldırıları toplum vicdanında derin bir yara açmıştır. Terör önce güven duygusunu ve toplumsal dayanışma duygusunu yok etmek ister. Bu nedenle 78 milyon insanımızın bugün birbiriyle kucaklaşma, birbiriyle dayanışma zamanıdır. Tüm terör örgütlerini ve bu terör ortamını besleyenleri şiddetle kınıyorum. Sultanahmet’te gerçekleştirilen kanlı saldırının yüreklerimizi yakan terör olaylarının sonuncusu olmasını dilerken terörü tekrar kınıyor, saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, geride kalanlara sabır, saldırıda yaralananlara ise şifa diliyorum.”

‘Derin yara açmıştır’

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ve AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, yerlerinden söz alarak Sultanahmet’teki saldırıyı kınadılar. CHP Grup Başkanvekili Gök, İçişleri Bakanı’nın Meclisi ve kamuoyunu bilgilendirmesi gerektiğini söyledi. Yerlerinden söz alan milletvekilleri de saldırıyı kınadı.

Yanan elektrik teline tekme atması korkuttuTekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesinde bir kişinin, direkten koparak yere düşen ve alev alan elektrik teline tekme attı. O anlar, cep telefonu kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet