Geri Dön

Bugün cuma namazı saat kaçta? Cuma namazı nasıl kılınır?

Cuma namazı saat kaçta kılınacak? 22 Mart Cuma namazı vakitleri Diyanet İşleri Başkanlığı resmi sayfasında il il yayınlanıyor. İstanbul cuma namazı saati, Ankara cuma namazı saati ve tüm illerin namaz vakitlerine kolaylıkla ulaşmak mümkün. Peki cuma namazı nasıl kılınır?

Bugün cuma namazı saat kaçta? Cuma namazı nasıl kılınır?

Cuma namazı bugün saat kaçta kılınacak? İstanbul, Ankara, İzmir ve tüm illerin namaz vakitleri Diyanet İşleri Başkanlığı resmi internet sitesinde sorgulanabiliyor. Peki cuma namazı saat kaçta? Cuma namazı nasıl kılınır? İşte detaylar...

22 MART CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

Cuma namazı öğle vaktinde kılınır.

İstanbul'da cuma namazı bugün 13.16'da kılınacak.

Ankara'da cuma namazı 13.01'de kılıncak.

İzmir'de cuma namazı 13.24'te kılınacak.

İŞTE İL İL NAMAZ VAKİTLERİ

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazı dört rekât ilk sünnet, iki rekât farz ve dört rekât son sünnet olmak üzere on rekâttır.

Cuma günü camide öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır.

Önce ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır.

İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır.

Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur.

Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

Sakarya'nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında patlamaSakarya'nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında dün sabah 11.15'te patlama meydana geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk olay yerine gitti. Meydana gelen patlama sonrası Milliyet Gazetesi yazarı Ali Eyüboğlu, o anları böyle kaydetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber