Geri Dön

Burs başvuruları başladı mı? KYK burs başvuru tarihleri

KYK burs ve kredi başvuruları henüz başlamadı! Üniversite öğrencilerine büyük katkı sağlayan KYK burs ve kredi başvuruları için resmi site üzerinden henüz net bir açıklama yapılmadı. Peki KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak?

Burs başvuruları başladı mı? KYK burs başvuru tarihleri

KYK burs ve kredi başvuruları için heyecanlı bekletiş sürüyor. Yüz binlerce üniversite öğrencisi için ek gelir kapısı olan KYK burs ve kredi başvuruları için henüz resmi site üzerinden bir açıklama yapılmazken ek kontenjan ve diğer puan türleri ile Üniversitelere yerleşen adayların KYK yurt başvuru sonuçları dün resmi site üzerinden adayların bilgisine sunuldu. Peki KYK burs ve kredi başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

KYK burs ve kredi başvuruları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Binlerce adayın yakından takip ettiği KYK burs ve kredi başvuruları için henüz net bir açıklama yapılmazken ilk ödemesi Ocak ayında yapılan KYK burs ve kredileri için başvuruların en geç Kasım ayı başından itibaren alınması bekleniyor. KYK başvurularının alınmasının ardından Aralık ayının üçüncü haftası itibariyle sonuçların açıklanması bekleniyor.

Ek kontenjan, özel yetenek sınavı ile yerleşen, yatay/dikey geçiş yapan öğrenciler, sağlık lisans tamamlama öğrencileri, yurt içi/dışı değişim programı öğrencileri ve yüksek lisans/doktora öğrencileri için yurt başvuru sonuçları açıklandı.

Başvuru sonuçları KYK’nın resmi web sitesi https://sonuc.kyk.gov.tr/ adresinden öğrenilebiliyor. Sonuçlar, öğrencilere SMS yoluyla da duyurulacak.

Yurtlara yerleşmeye hak kazanan öğrenciler, kayıtlarını e-Devlet üzerinden kolayca yapabiliyor. Öğrencilerin 18 Ekim Çarşamba günü 23.59'a kadar e-Devlet şifresiyle https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden kayıtlarını yaptırmaları gerekiyor. İsteyen öğrenciler, kazandıkları yurda şahsen giderek de kaydolabilecek.

İlk kayıt ücretleri Ziraat Bankası üzerinden ödenecek

Yurt hakkı kazanan öğrencilerin kendilerine verilen süre içerisinde öncelikle Ziraat Bankası şubelerinden, ATM’lerinden veya http://yurtkur.gsb.gov.tr/ adresinde yer alan E-ÖDEME ekranından ilk kayıt ücretini ödemeleri gerekiyor. İlk kayıt ücreti içerisinde güvence bedeli, gün bazında yatak ücreti ve yurt kimlik ücreti yer alıyor. Ödenmesi gereken ilk kayıt ücreti, T.C. kimlik numarasıyla ödeme ekranlarından sorgulama yapıldığında otomatik olarak ekrana çıkıyor.

İlk kayıt ücreti öğrencinin yerleştirildiği yurda ve yerleştirme tarihine göre farklılık gösteriyor. Yerleştirme işlemini takip eden ay itibariyle sadece aylık yurt ücreti ödenecek. Güvence bedeli ise bir defaya mahsus alınmakta olup yurttan kayıt sildirildiğinde iade ediliyor. KYK yurtlarının aylık ücretleri, 168 TL ile 285 TL arasında değişiyor. KKTC yurtlarında bu rakam 300 TL olarak uygulanıyor.

Yurt kayıtları e-Devlet üzerinden yapılacak

İlk kayıt ücretini ödeyen öğrenciler yurt kayıt işlemlerini, e-Devlet şifresi ile http://www.turkiye.gov.tr/adresi üzerinden YURT KAYIT İŞLEMLERİ linkinden taahhütname onayı yaparak tamamlayacak. Öğrencilerin kayıt işlemi için yurdun olduğu şehre gidip başvurma zorunluluğu bulunmuyor.

Yurtta barınmaya başlanıldığı tarihten itibaren 30 gün içerisinde en az 4 adet fotoğraf, kan grubu belgesi, öğrenci belgesi ve Kurum tarafından yapılması muhtemel geri ödemelerde kullanılmak üzere öğrencinin kendisine ait bir IBAN numarasının yurt müdürlüğüne teslim edilmesi gerekiyor.

Yedek Yerleştirmeler Devam Edecek

Gençlerin barınma talebini karşılamaya yönelik yıl içerisinde de yurt açma faaliyetlerini sürdüren KYK, bünyesine dahil ettiği yeni yurtlara ve mevcut yurtlarında boşalan yerlere de öğrenci yerleştirmeye devam edecek.

Yedek öğrencilerin yerleştirilme süreci, her perşembe ve pazartesi olmak üzere devam edecek.

Yedeği biten illerde de ileriki aylarda KYK kurumsal web sitesi ve sosyal medya hesaplarından duyuru yapılmak suretiyle yeni başvuru alınacak.

Osmaniye'de iki otomobil çarpıştıOsmaniye'de iki otomobilin çarpışması sonucu 2 kişi hayatını kaybetti, 9 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber