Geri Dön

Cannes’da Fransa ile İtalya yarışı

Yarın başlayacak olan 68. Cannes Film Festivali’ne Fransız ve İtalyan filmlerinin arasındaki yarış ön plana çıkıyor

Cannes’da Fransa ile İtalya yarışı

68. Cannes Film Festivali yarın başlıyor. Açılış filmi bu yıl Fransa’dan. Emmanuelle Bercot’nun yönettiği ‘Standing Tall’, sinema dünyasının gözde etkinliğini başlatan yapım olarak yarın akşam galasını gerçekleştirecek. Sinema dünyasının en önemli etkinliklerinden olan Cannes’ı 4500 gazeteci ve binlerce sinemacı takip edecek.
24 Mayıs’ta yapılacak ve Altın Palmiye’nin sahibini bulacağı törenle sonlanacak festivalin ana yarışmasında 19 film bulunuyor. Coen Biraderler başkanlığındaki jürinin değerlendireceği yarışmada bu yıl ağırlık Fransa ve İtalya’da. Beş Fransız filminin arasında en dikkat çeken isim ‘Yeraltı Peygamberi’ filmin yönetmeni Jacques Audiard. Altın Palmiye için ‘Dheepan’la yarışacak Audiard, Sri Lanka’daki iç savaştan kaçıp Fransa’ya gelen bir aile üzerinden Avrupa’nın göçmen sorununu işliyor. Yarışmadaki üç İtalyan yönetmenin üçü de iddialı: Usta Nanni Moretti ‘My Mother’la, ‘Gomorra’nın yönetmeni Matteo Garrone İtalyan masallarından oluşan ‘Tale of Tales’la ve ‘Muhteşem Güzellik’ ile En İyi Yabancı Film dalında Oscar kazanan Paolo Sorrentino başrolüne Michael Caine’i yerleştirdiği geçip giden gençliğe ağıt ‘Youth’la Altın Palmiye yarışında.
Asya sineması da Cannes’da bu yıl güçlü bir temsil buluyor. Japon sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Hirokazu Kore-Eda, bir araya gelen kızkardeşlerin öyküsünü anlattığı ‘Our Little Sister’la Cannes’ın en duygusal anlarını yaşatabilir. Çin sinemasının güncel toplumun en sert portrelerini çıkaran ismi Jia Zhangke ‘Mountains May Depart’la yarışmanın ödül şansı yüksek isimlerinden. Altı kez Altın Palmiye’ye aday olan Cannes’ın gözde yönetmenlerinden Tayvanlı ünlü yönetmen Hou Hsiao-Hsien’de yeni filmi ‘The Assassin’le bu kez bir dövüş sanatları filmiyle takipçilerini heyecanlandırıyor.
Festivalde 2 Türk var
ABD sinemasından yıldız iki yönetmen de yarışmada. Biri bağımsız sinemacı Gus Van Sant. Başrolünde Matthew McConaughey’nin başrolünde olduğu ‘The Sea of Trees’, Japonya’da bir ormanda kaybolan iki adamın hayatta kalma savaşı. Diğer Amerikalı yıldız yönetmen, yeni filmi ‘Carol’ uzun süredir beklenen Todd Haynes. Cate Blanchett’ın başrolünde olduğu ‘Carol’, bir Patricia Highsmith uyarlaması. ‘Mildred Pierce’ adlı televizyon dizisini çeken Haynes, sinema izleyicisini Bob Dylan biyografisi ‘I’m Not There’den (2007) beri ihmal ediyordu.
Geçen yıl Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kış Uykusu’ ile Altın Palmiye aldığı festivalde bu yıl Türkiye’den iki isim bulunuyor. Kısa film yarışmasında ‘Salı’ ile yarışacak Ziya Demirel ve Yönetmenlerin 15 Günü adlı paralel seçkide ‘Mustang’ adlı filmle yer alan Deniz Gamze Ergüven. Fransa yapımı film, Anadolu taşrasında geçiyor ve kız kardeşlerin hikayesini anlatıyor.

Sayılarla Cannes
- 19: Altın Palmiye ödülündeki yaprakların sayısı. 18 karat altından yapılan ödülün değeri 20 bin euro.
- 24: Cannes’ın ana salonuna çıkan merdivenlerin sayısı.
- 60: Her filmin gösteriminden önce yenisi serilen kırmızı halının metresi. Günde 3 kez değişiyor.
- 36.000: Cannes’a akredite olan sinema profesyoneli sayısı.
- 4.500: Cannes’a akredite olan gazeteci sayısı.
- 800: Güvenliği sağlayan polislerin sayısı.
- 20.000.000: Euro olarak festivalin bütçesi. Yarısı vergilerden yarısı sponsorlardan geliyor
- 83: Bu yıl gösterilecek film sayısı.
- 74.000 - 200.000: Film Festivali sırasında Cannes’ın nüfusundaki değişim.

İnşaat alanından poşet içerisinde kafatasları çıktıAydın’ın Nazilli ilçesindeki bir inşaat alanında yağmur nedeniyle toprakta oluşan göçüğü düzeltmek isteyen işçiler, poşet içerisinde 3 kişiye ait olduğu tahmin edilen kafatası ve insan kemikleri buldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber