Geri Dön
GündemCemre nedir? Cemre düştü mü, Cemre havaya, suya, toprağa ne zaman düşer 2020?

Cemre nedir? Cemre düştü mü, Cemre havaya, suya, toprağa ne zaman düşer 2020?

Baharın geldiğini müjdeleyen Cemre düşmesi vatandaşları meraklandırdı. Cemrenin ne olduğu hakkında bilgi sahibi olanlar, 1.2. ve 3. Cemre düşme tarihlerini araştırırken, konuya ilişkin bilgi sahibi olmayanlar ise Cemre nedir merak ediyor. Havaya, suya, toprağa düşen Cemre nedir? Peki bu yıl Cemre düştü mü, Cemre havaya, suya, toprağa ne zaman düşer 2020?

Cemre nedir? Cemre düştü mü, Cemre havaya, suya, toprağa ne zaman düşer 2020?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da baharı müjdeleyen cemrelerin düşme tarihleri belli oldu. Belli aralıklarla toplam üç cemrenin düşmesinden sonra baharın gelmesi, hava sıcaklıklarında artış olması fark ediliyor. Birinci cemre havaya düşerken, ikinci cemre suya, üçüncü cemre ise toprağa düşüyor. Peki cemre nedir? Bu yıl cemre düştü mü? Cemre havaya, suya, toprağa ne zaman düşer 2020?

CEMRE DÜŞME TARİHLERİ 2020

BİRİNCİ CEMRE

Birinci cemre, 19-20 Şubat tarihleri arasında havaya düştü.

İKİNCİ CEMRE

İkinci Cemre ise 26-27 Şubat tarihlerinde suya düştü.

ÜÇÜNCÜ CEMRE

Cemrenin sonuncusu ise 5-6 Mart tarihleri arasında toprağa düşecek.

CEMRE NEDİR?

Cemre, İlkbahar başlangıcında yedişer gün arayla; önce havada sonra su ve toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık artışı. Arapça olan sözcük kor durumunda ateş anlamına gelir. Mina Vadisi'nde Arafat'tan gelecek taşlarla oluşan yığınlara da "cemre" adı verilir.

Türk ve Altay halk kültüründe ve mitolojisinde İmre (İmere veya Emire) adı verilen cinin neden olduğuna inanılır. İlkbaharda görünüp titrek ışıklar saçarak göğe yükselir. Sonra buzların üzerine düşerek onları eritir. Oradan da yere girer. Bundan sonra ısınmış topraktan buhar yükselir. Emire baharın gelişini temsil eder. Bulgarlarda Zemire olarak yer alır. Anadolu Türkçesindeki Arapçadan gelme Cemre sözcüğünün aslında bu adın benzetme yoluyla değişmiş hali olduğu söylenebilir. İlk cemre 20 Şubatta havaya ve yedişer gün arayla da toprağa ve suya düşer. Zemre ise Kumuk Türkçesinde nem, buhar gibi anlamlara gelir. Tasavvuftaki kor ve ateş kavramlarının mecazi anlamları vardır. Temizlenmeyi ve yeniden doğuşu temsil eden ateş aşk kavramının yakıcılığıyla da yakından ilgilidir.

Türkiye ve Azerbaycan Türklerinin yaratılışla ilgili eski inançlarından kaynaklanan ve Nevruz Bayramından önce, yılın son Çarşamba gününde yapılan "boz ayın dört çarşambası", uygulamasını ifade eden "Cemle" sözcüğü de "Cemre" ile aynı kelimedir. Buradaki "Cemle" de köken olarak "İmir, İmere, Emire" sözcükleriyle bağlantılıdır. Celal Beydili'ne göre; bazı sözlüklerde gösterildiği gibi, Arap dilinden geldiğini söylemek doğru değildir.

Ankara'da huzurevinde korkutan yangınAnkara'nın Çankaya İlçesinde bir huzurevinde yangın çıktı. Olay yerine gelen ekipler huzurevinde kalan vatandaşlar dışarı çıkarıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet