Geri Dön
Gündem‘Çeşm-i cihan’ Amasra’nın imar planı davalık oldu

‘Çeşm-i cihan’ Amasra’nın imar planı davalık oldu

Bartın’ın, Fatih Sultan Mehmet tarafından “çeşm-i cihan” yani “dünyanın göz bebeği” diye övülen tarihi ilçesi Amasra, 30 yılı aşkın süredir uygulanmaya çalışılan koruma imar planı yüzünden ikiye bölündü. Yüzlerce Amasralı, kent silüetini olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle plana yaptıkları itirazlarını, yargıya taşıdı.

‘Çeşm-i cihan’ Amasra’nın imar planı davalık oldu

HANDE ATILGAN Ankara - Karadeniz’in gözde tatil merkezleri arasında yer alan ve nüfusu yaklaşık 15 bin olan Amasra, geçtiğimiz bayram haftasında 400 bin ziyaretçiyi ağırladı. İlk kez 1988’de hazırlanan ve revizeleriyle birlikte sürekli tartışma konusu olan koruma imar planı, ilçenin tarihi dokusuyla turistik potansiyelinin barıştırılması için önemseniyor. Plana ilişkin İlçe Belediye Meclisi’nde yapılan tartışmalar sonuç vermedi. Amasra Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Hüseyin Boran, Milliyet’e Amasra Belediyesi ve Karabük İl Koruma Kurulu tarafından ilçede düzenlenmesi kararlaştırılan yeni imar planına ilişkin itirazlarını ve başlattıkları yargı sürecini anlattı.

Boran, plan hazırlanırken bazı çevrelerin kayırıldığını ve özellikle dikkat çektiği iki yeni yapıyla ilçenin silüetinin bozulacağını savundu. Yalnızca kendilerine gelen 230 itiraz dilekçesinden hareketle Zonguldak İdare Mahkemesi’ne dava açtıklarını, bu ana dava dışında da 50’yi aşkın bireysel itiraz girişimi olduğunu kaydeden Boran, davalık olan parsellerin ilçenin önemli bir kısmına denk geldiğini belirtti.

‘Silüet bozulacak’

Başkan Hüseyin Boran, Amasra Belediye Meclisi’ndeki son toplantıda itirazlarının bir kısmının kabul edildiğini ancak tümü üzerinde anlaşamadıklarını anlattı ve tartışmalı düzenlemelerden en öne çıkan ikisini “İlçe merkezinde, park alanında kültür merkezi adı altında dört katlı düğün salonu yapılacak. Benzer şekilde ilçe için çok önemli olan Edhem Ağa Konağı’nın yanına iki katlı bir bina yapılacak, bu da Amasra’nın silüetini oldukça bozacak” diye özetledi.

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Dikkat! Uzmanlar açıkladı: "Gizlilik sözleşmesi" tuzağına düşmeyinDijitalleşmenin iyiden iyiye hızlandığı günümüzde, kişisel verilerin korunması da bir o kadar zorlaşıyor. Öyle ki telefonlara indirilen birçok uygulamada yer alan kullanıcı sözleşmesini kabul etmek bile kişisel bilgilerin elde edilmesine olanak sağlıyor. Ancak uzmanlar, sözleşme ile bile olsa kişisel verilerin izinsiz paylaşılmasının suç olduğuna dikkat çekiyor.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler