Geri Dön
GündemCezaevine sığındılar!

Cezaevine sığındılar!

Suriye rejiminin ardı arkası kesilmeyen saldırıları nedeniyle açık bir cezaevine dönüşen İdlib’de hayat siviller için her geçen gün daha da zorlaşıyor.

Cezaevine sığındılar!

Maaret El Numan’dan kaçan 75 aile İdlib’de daha önceden hapishane olarak kullanılan ancak rejim saldırıları sırasında isabet alınca boşaltılan İdlib Merkez Hapishanesi’ne yerleşti.

Yaklaşık 370 kişi hapishane duvarlarında Esad dönemine ait “Allah, Suriye, Beşşar” yazılarının gölgesinde yeni bir hayata alışmaya çalışıyor.

Korkulu bekleyiş

Önceden suçluların volta attığı avluda şimdi çocuklar oynuyor. Rejime ait savaş uçaklarının şehrin üzerinden uçuşları ise tedirginliğe neden oluyor. Elektriğin ve suyun olmadığı koğuşlarda halıların üzerine koydukları minderlerde yaşayan aileler devam eden saldırılardan sonra nereye gideceklerini bilmediklerini söylüyor.

Ailesiyle birlikte Maaret El Numan’dan kaçarak İdlib’e geldiklerin gözyaşları içinde anlatan 10 yaşındaki Meys Hüseyin, “Maaret El Numan’da evimiz ve her şeyimiz vardı. Esad saldırınca her şeyi geride bırakıp kaçtık. Sığınacak yer olarak burayı bulduk ama burada da hiçbir şey yok. Yiyecek ekmek bulmakta güçlük çekiyoruz. Ben ekmek istiyorum, yemek istiyorum” dedi.

Eşi ve üç çocuğu ile hapishanedeki bir koğuşta yaşayan Ebu Abdulsamed, “Kendi ülkemde özgürce yaşayamıyorum. Şehirlerimiz bombalanıyor evlerimiz yıkılıyor. Kalacak yer bulamıyoruz. Adi suçlular gibi hapishanede yaşamaya çalışıyoruz. Her uçak sesi duyduğumuzda acaba şimdi burayı mı vuracak korkusu ile gökyüzüne bakıyoruz” açıklamasında bulundu.

Cezaevine sığındılar

 

Bakan Koca paylaştı... 'Hastamızın bir çift sözü var.'Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabı üzerinden uyarılarda bulunmaya devam ediyor. Koca;HASTAMIZIN BİR ÇİFT SÖZÜ VAR. İlki: Covid aşısı olmadım. İkincisi: Keşke olsaydım! Nurettin Karabük 48 yaşında. Covid-19 sebebiyle tedavi görüyor. Virüsü yakınlarına da bulaştırdı. Video, yoğun bakımdaki beşinci gününde çekildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet