Geri Dön

Cezaevine sığındılar!

Suriye rejiminin ardı arkası kesilmeyen saldırıları nedeniyle açık bir cezaevine dönüşen İdlib’de hayat siviller için her geçen gün daha da zorlaşıyor.

Cezaevine sığındılar!
ÜNAL ÇAM

Maaret El Numan’dan kaçan 75 aile İdlib’de daha önceden hapishane olarak kullanılan ancak rejim saldırıları sırasında isabet alınca boşaltılan İdlib Merkez Hapishanesi’ne yerleşti.

Yaklaşık 370 kişi hapishane duvarlarında Esad dönemine ait “Allah, Suriye, Beşşar” yazılarının gölgesinde yeni bir hayata alışmaya çalışıyor.

Korkulu bekleyiş

Önceden suçluların volta attığı avluda şimdi çocuklar oynuyor. Rejime ait savaş uçaklarının şehrin üzerinden uçuşları ise tedirginliğe neden oluyor. Elektriğin ve suyun olmadığı koğuşlarda halıların üzerine koydukları minderlerde yaşayan aileler devam eden saldırılardan sonra nereye gideceklerini bilmediklerini söylüyor.

Ailesiyle birlikte Maaret El Numan’dan kaçarak İdlib’e geldiklerin gözyaşları içinde anlatan 10 yaşındaki Meys Hüseyin, “Maaret El Numan’da evimiz ve her şeyimiz vardı. Esad saldırınca her şeyi geride bırakıp kaçtık. Sığınacak yer olarak burayı bulduk ama burada da hiçbir şey yok. Yiyecek ekmek bulmakta güçlük çekiyoruz. Ben ekmek istiyorum, yemek istiyorum” dedi.

Eşi ve üç çocuğu ile hapishanedeki bir koğuşta yaşayan Ebu Abdulsamed, “Kendi ülkemde özgürce yaşayamıyorum. Şehirlerimiz bombalanıyor evlerimiz yıkılıyor. Kalacak yer bulamıyoruz. Adi suçlular gibi hapishanede yaşamaya çalışıyoruz. Her uçak sesi duyduğumuzda acaba şimdi burayı mı vuracak korkusu ile gökyüzüne bakıyoruz” açıklamasında bulundu.

Cezaevine sığındılar

 

Sosyal mesafe kuralını ihlalden ceza yiyen 100’e yakın servis yolcusu valilik önünde eylem yaptıErzincan’da servislerle sabah işe giderken sosyal mesafe kuralını ihlal ettikleri gerekçesiyle 100’e yakın yolcu ve şoföre trafik ekipleri tarafından ceza kesildi. Duruma tepki gösteren vatandaşlar Erzincan Valiliği önünde yine sosyal mesafe kurallarını hiçe sayarak eylem yaptı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber