Geri Dön
GündemÇiğköfteyi katkılı üretenler yandı!

Çiğköfteyi katkılı üretenler yandı!

Haziranda Türk Gıda Kodeksi’ne alınan çiğ köftede katkı maddesine rastlanıldığı takdirde 13 bin TL’ye kadar para cezası verilebilecek. Yasak kapsamında üretimde artık bulyon da kullanılamayacak

Çiğköfteyi katkılı üretenler yandı!

30 Haziran’da Türk Gıda Kodeksi’ne dahil edilen çiğköfteye yeni kısıtlamalar getirildi. Yapılan denetimlerde çiğ köftenin içinde gıda katkı maddesine rastlanılırsa üreticilere 13 bin liraya kadar idari para cezası uygulanabilecek. Yasak kapsamında üretimde ketçap ve et suyu (bulyon) da kullanılamayacak...
Tebliğe göre çiğköftede sitrik asit haricindeki tüm katkı maddelerinin kullanımına yasak getirildi. Halk sağlığı için büyük tehdit oluşturduğu değerlendirilen ve bir takım kanserojen maddeleri de içerisinde bulunduran katkı maddelerini çiğköfte yapımında kullananlar para cezalarıyla karşı karşıya kalacak. Denetimlerle alınan numune örnekleri laboratuarlarda incelenecek.
Kararın sektörü olumlu etkileyeceğini söyleyen Tatlıses Gıda Fabrika Müdürü Gıda Mühendisi Elif Attepe, “Birçok üretici bilinçsizce üretim yapıyordu. Şimdi artık bilinçlenecekler” dedi. Çiğköfte üreticisi bir şirketin gıda mühendisi Ece Şeyma Karakuş da, ürünlerde esmer ince bulgur, kırmızı biber, soğan, sarımsak ve çeşitli baharatlar, domates ve biber salçası, ceviz ve bitkisel sıvı yağlar ve zeytinyağı kullanıldığını söyledi.

Ketçap da yasak

Geçmişte etli yapılan çiğ köftedeki et kullanımı 2008’de gerçekleştirilen düzenlemeyle kaldırıldı. Merdiven altı üretmin dışında yapılan tüm üretimlerde firmalar et yerine, ceviz içi kullanıyorlar. Tebliğe öncesinde üritemde aynı zamanda ketçap ve et suyu (bulyon) da kullanılıyordu. Ancak yapılan düzenleme bu iki katkı maddesinin de kullanımına yasak getirdi.
Etsiz Çiğköfteciler Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akıncı ise, ketçap ve bulyondaki katkı maddelerini üretici firmalarla yaptıkları ar-ge çalışmaları sonucunda aldırdıklarını ve bu maddelerin üretimde kullanılması için bakanlıktan onay beklediklerini söyledi.