Geri Dön

‘Çıkarıldı’ denilen bölüm gerekçeli kararda yer aldı

ByLock kullandığı iddiasıyla tutuklanan ve etkin pişmanlık yasasından faydalanmak üzere örgütle ilgili itiraflarda bulunan eski Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Hasan Ceyhun Keleş, 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

‘Çıkarıldı’ denilen bölüm gerekçeli  kararda yer aldı

Mahkemenin gerekçeli kararında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Akıncılar Üssü iddianamesinden çıkarıldığını iddia ettiği, “Siyasi Baskı” bölümü de yer aldı.
54 sayfalık görekçeli kararda örgütün siyasetle ilişkisinin “faydacı” ve hatta “fırsatçı” temelde olduğu belirtiliyor. Akıncı iddianamesinden çıkarıldığı iddia edilen bölümdeki ifadeler ise şöyle:
“Öncelikle siyaset ve kurumları üzerinde etkili olarak kadrolaşmanın önünü açmayı, elemanlarını etkili konumlara taşımayı, onların korunup kollanmasını sağlamayı hedeflemektedir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken diğer önemli husus örgütün taşeronluğunu yaptığı politikaları devlete hakim kılmak istemesidir. Başta uyuşturucu, terör ve Kürt sorunu olmak üzere; iç güvenlik, dış politika, uluslararası güvenlik, bölgesel ve küresel ilişkiler, uluslararası kuruluşlar, ekonomi, eğitim ve benzeri konularda kendi alternatif politikalarını üretip, bunların devlet ya da hükümet politikası haline gelmesini sağlamaya çalışmaktadır.”

İstanbul'da DEAŞ operasyonuİstanbul Emniyet Müdürlüğü, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne (TEM) bağlı polis ekipleri, 9 ilçede DEAŞ terör örgütüne yönelik daha önceden belirlenen 16 adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. 16 şüpheliye yönelik operasyon kapsamında girilen adreslerde arama yapan polis ekipleri çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar sorgulanmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet