Geri Dön
GündemCinsel suçlara terör tarifesi

Cinsel suçlara terör tarifesi

‘Cinsel istismar’ suçlarını yeniden düzenleyen taslak metne göre, cezalar artarken, bu suçları işleyenler terör suçlularında olduğu gibi aldıkları cezanın 4’te 3’ünü yatacaklar

Cinsel suçlara terör tarifesi

Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve AB Bakanlığı, çocuğa karşı işlenen “cinsel istismar” suçlarının cezalarını yeniden düzenleyen taslak bir metin oluşturdu. Buna göre, çocuğa cinsel saldırı suçunun cezası 3-8 yıl aralığından 6 ila 10 yıla çekilecek. TCK’ya ilk kez “ensest” tanımı girecek. Bu konuda verilen cezalar da iki kat artırılacak. Yapılan düzenlemeyle cinsel suç işleyenler de tıpkı terör suçluları gibi aldıkları cezanın 4’te 3’nü yatacak. Cinsel saldırı ve cinsel taciz suçunun, yılbaşı kutlamaları, konser ve miting alanlarında insanların bir arada toplu bulunmalarının sağladığı kolaylıktan faydalanmak suretiyle gerçekleşmesi durumunda, fail daha yüksek hapis cezası alacak. Posta, elektronik posta, internet yoluyla tacize 3 yıla kadar hapis cezası getirilecek.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ koordinasyonunda Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile AB Bakanlığı tarafından cinsel suçlara ilişkin yeni bir düzenleme hazırlandı. Hazırlanan “cinsel suçlar” paketinde yer alan dikkat çekici düzenlemeler özetle şöyle:

Basit tacize 3 yıl hapis
* Basit taciz suçuna verilen ceza 4,5 aydan 3 yıla kadar artırılacak. Mevcut düzenlemede basit taciz suçuna 3 aydan 2 yıla kadar ceza verilebiliyor. Yeni düzenleme ile ceza miktarı yüzde 50 oranında artırılmış olacak.

Cinsel saldırıya 10 yıl ceza
* Cinsel saldırı suçunun cezası 4 yıldan 10 yıla çıkarılacak. Mevcut düzenlemede cinsel saldırı suçunun cezasının alt sınırı 2 yıl üst sınırı 7 yıl olarak belirtiliyor. Burada da alt sınırda yüzde yüze varan bir artış yapılmış olacak.
* Nitelikli cinsel saldırı suçlarındaki hapis cezası süresi de 10-20 yıl aralığına çekilecek. Mevcut düzenlemede, nitelikli cinsel saldırı suçunu işleyen kişi 7 ila 12 yıl arasında hapis cezası ile cezalandırılıyor.
* Çocuk cinsel saldırı suçunun cezası ise 3-8 yıl aralığından 6 ila 10 yıla çekilecek. Böylece bu suçun cezasının alt sınırında yüzde 100’lük bir artış sağlanmış olacak.
* Nitelikli cinsel saldırı fiillerinde 8 ila 15 yıl arasında olan hapis cezası 12 ila 20 yıl arasına çekilecek.
* TCK’ya ilk kez “ensest” tanımı girecek. Bu konuda verilen cezalar da iki kat artırılacak.

İnternetten tacize 3 yıl
* Cinsel tacizin posta, elektronik posta, internet ortamlarında teşhir suretiyle veya cep telefonu mesajları yoluyla işlenmesi durumunda verilecek ceza yarı oranında artırılacak. Burada TCK’nın cinsel taciz suçunu düzenleyen 105’nci maddesinde değişikliğe gidilecek. Mevcut düzenlemede, cinsel taciz 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası veya adlî para cezası ile cezalandırılıyor.

‘Ruh sağlığı bozuldu’ raporu istenmeyecek

* Cinsel istismara uğrayan kişinin ruh sağlığının bozulup bozulmadığına ilişkin adli tıp raporu bundan böyle istenmeyecek. Böylece, mağdurun yaşadığı cinsel taciz olayını her seferinde yeniden anlatarak travma yaşaması engellenecek.
* Çocuklarını zorla evlendiren anne ve babaya 1 ila 3 yıl arasında hapis cezası verilecek.
* Cezaların infaz oranlarında da değişiklik yapılacak. Mevcut düzenlemede failler cezanın 3’te 2’sini yatıyor. Bir tek terör suçluları 4’te 3’ünü yatmak zorunda. Yapılan düzenlemeyle cinsel suç işleyenler de tıpkı terör suçluları gibi aldıkları cezanın 4’te 3’nü yatacak.
* Cinsel saldırı ve cinsel taciz suçunun, yılbaşı kutlamaları, konser ve miting alanlarında insanların bir arada toplu bulunmalarının sağladığı kolaylıktan faydalanmak suretiyle gerçekleşmesi durumunda, fail daha çok hapis cezası alacak. TCK’nın cinsel saldırı suçunu düzenleyen 102. maddesine eklenen düzenlemeye göre verilen cezalar yarı oranında artırılacak. Mevcut düzenlemede, öngörülen hapis cezası süresi 2 yıl ila 7 yıl arasında belirtiliyor.