Geri Dön

Çocukları ‘Kiko’ tacizden koruyacak

Avrupa Konseyi’nin anne-baba ve bakıcıların çocuklara “İç Çamaşırı Kuralı”nı öğreterek, onları cinsel şiddet ve istismardan korumak için kullandığı “Kiko” isimli karakter Türkiye’de de kullanılacak

Çocukları ‘Kiko’ tacizden koruyacak

Meclis Sağlık ve Aile Komisyonu ile değişik partilerden milletvekillerinin katıldığı Çocuk Hakları İzleme Komitesi, Kiko’yu Türkiye genelinde tanıtmak için etkinlikler düzenleyecek. Kiko, yer aldığı çizgi film, kitap ve posterlerle çocukların korunmasına yardımcı olacak.
‘Hayır’ demeyi öğretiyor
“Anne-baba ve çocuk bakıcılarının çocuklara, yabancı kişilerin vücutlarına dokunamayacağını, dokundukları takdirde kimden ve nasıl yardım isteyebileceklerini açıklayan basit bir kural” diye tanımlanan “İç Çamaşırı Kuralı”, çocuklara Kiko ve “El” yardımıyla öğretilecek. Bu kapsamda hazırlanan yayınlarda ‘El’in, Kiko’ya dokunmadan önce ondan izin istediği görülüyor. ‘El’e izin veren Kiko, ‘El’ iç çamaşırına dokunmak istediğinde ise ‘Hayır!’ diyor. Yayınlar çocukları, biri onlara uygunsuz bir biçimde dokunmak isterse sesini yükseltmeye teşvik ediyor. Çocuklara, bu yolla uygun ve uygunsuz bedensel temasın farkını ayırt etmeyi öğretmek amaçlanıyor. Anne-baba ve bakıcıların ‘İç Çamaşırı Kuralı’nı çocuklarına öğretmelerine yardımcı olmak için animasyon içeren bir çizgi film, 3-7 yaş arasındaki çocuklarıa okunabilecek bir kitap ile poster ve kartpostallar hazırlandı.

Meğer Türkçe biliyormuş...Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nda maske ve mesafe denetimi yapıldı. Uyarılara rağmen maskesini düzgün takmayan ve Türkçe bilmediğini söyleyen yabancı uyruklu bir yolcu maske cezası yedikten sonra Türkçe konuşmaya başladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet