Geri Dön
GündemÇocuklarımızdan elinizi çekin!

Çocuklarımızdan elinizi çekin!

Diyarbakır’da çocuklarının kandırılarak terör örgütüne katıldıklarını iddia eden aileler BDP il binasına giderek partililerle tartıştı. Aileler Kürtçe “Çocuklarımızı verin” diye feryat etti...

Çocuklarımızdan elinizi çekin!

Diyarbakır’da çocuklarının terör örgütünce kaçırıldığını iddia eden ailelerin Belediye önünde başlattığı oturma eylemi devam ediyor. Çocuklarının kandırılarak terör örgütüne götürüldüğünü iddia eden aileler yardım istemek için gittikleri BDP il binasında partililerle tartıştı. Bu esnada aileler ve bazı partililer arasında çıkan tartışma kısa süreli bir arbede yaşandı. Olay esnasında baba Murat Çetiner’in darp edildiği ileri sürüldü. Torunun kaçırıldığını ileri süren Güllü Çetiner, Kürtçe “Çocuklarımızı verin, onları kandırdınız, buradan ayrılmayacağız” diye feryat etti. Polisin il binası önünden uzaklaştırdığı aileler Sur ilçesindeki Dağkapı Meydanı’nda oturma eylemi başlattı. BDP yöneticileri ise PKK’ya katılımlarla ilgileri olmadığını belirterek, ailelerin tahrik edildiğini ileri sürdü.

‘Ben onu tüp bebekle yaptım’
PKK’nın kaçırdığı B.Ç.’nin anesi Saniye Çetiner de oğlunu tüp bebek yöntemiyle dünyaya getirdiğini belirterek, “Ben çocuğumu istiyorum başka bir şey istemiyorum. 3 gündür çocuğum yok. 3 gündür evimizde yas var. Bir arkadaşına mesaj çekmiş, demiş ’bizi götürüyorlar, biz gideceğiz’ demiş. Ben çocuğumu istiyorum” dedi.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı da terör örgütünce kaçırılan ve alıkonulan çocukların ailelerinin şikâyetleri ve basında yer alan haberlerin ihbar kabul edilerek başlatılan soruşturmanın devam ettiği bildirildi. Oğlundan 34 gündür haber alamadığını belirten baba Selami Eren, “‘Bir eylem yaparsam ve olur da BDP seçimi kaybederse benden bilinir’ korkusuyla sesini çıkaramayan aile var” dedi.

STK’lardan destek açıklaması
Diyarbakır’daki sivil toplum kuruluşları, siyasiler ve yazarlar da ailelerin oturma eylemini destekliyor. Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Temsilcisi Necdet İpekyüz, Diyarbakır Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) İl Başkanı Eyüphan Kaya ve Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi’nin (TKDP) Kurucu Genel Başkanı Mehmet Emin Kardaş ailelerin eylemini desteklediklerini söyledi.

Çocuklarımızdan elinizi çekin

Kuşadası Kadı Kalesi kazılarında insan iskeletleri bulunduAydın'ın Kuşadası ilçesindeki tarihi Kadı Kalesi Ören Yeri'nde bu yılki kazılarda 13. yüzyıldan kaldığı tahmin edilen, ikisi çocukken hayatını kaybetmiş 5 insana ait iskelet bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet