Geri Dön
GündemÇocukların gözlerinden koronavirüs

Çocukların gözlerinden koronavirüs

Yaşamın ve eğitimin evde devam ettiği bugünlerde Milliyet Gazetesi, çocuklardan koronavirüsün resmini çizmelerini isteyerek onların dünyasına kapı açıyor. Acaba onlar bu süreci nasıl geçiriyor? Çocukların renkli ve büyüleyici dünyasında “koronavirüs”ün onlara ne hissettirdiğini aktarmalarını isteyen Milliyet Gazetesi, onlara sadece resim sanatıyla duygularını ifade alanı sağlamakla kalmayacak. Çocuklardan gelen resimler her hafta Cuma ve Pazartesi günleri Milliyet Evde Okul ekinde yayımlanacak.

Çocukların gözlerinden koronavirüs

Çocuklar resimlerinde iç dünyalarının söze dökmekte zorlandıkları bölümlerini ifade etme olanağı bulur. Resimleri aracılığıyla korkularını, endişelerini, isteklerini, umutlarını, mutluluklarını, ihtiyaçlarını çeşitli figürlerle, objelerle ve renk kullanımıyla kağıda aktarırlar. Bu resimler onlar hakkında bilgi verirken yaşadıkları dünyayı nasıl algıladıklarını da yansıtır. Peki onlar geçtiğimiz marttan bu yana devam eden, yetişkinlerin bile anlamakta güçlük çektiği bu zorlu pandemi sürecini ve koronavirüsü nasıl anlamlandırıyor?

Çocukların gözlerinden koronavirüs

Çocuklar bu süreçte okullarından, parklardan, sokaklardan ve sosyal aktivitelerinden uzak kaldı, kalmaya devam ediyor. Yetişkinlerden çok farklı bir dünyası olan çocukların bu virüsü hayal dünyalarında nereye yerleştirdiklerini ortaya koymak, onlara bir ifade alanı açmak isteyen Milliyet Gazetesi, çocukların koronavirüs algısını merak ederek kendi dünyalarındaki virüsün resmini çizmelerini istiyor. Bu çalışma, duygularını sözel ifadelere nazaran görsel ifadelerle daha rahat anlatabilen çocukları anlayabilmeleri için ebeveynlere de olanak sağlayacak.

Çocukların gözlerinden koronavirüs

Çocuklar, bir resim kağıdına istedikleri boyayı kullanarak virüsün ve pandeminin zihinlerindeki, duygularındaki yansımalarını aktararak resimleyecek ve projeye katılacaklar. Son aşamada ise ebeveynler çocuklarının çizdikleri, onların gözlerinden koronavirüs temalı resimleri milliyetcocuk@milliyet.com.tr adresine çocuğun adı-soyadı, yaşı, cinsiyeti ve yaşadıkları şehirleri de ekleyip göndermeleri yeterli olacaktır.

Türkiye’nin her yerinden projeye katılacak çocukların çizdikleri resimler ise her hafta Cuma ve Pazartesi günleri Milliyet Gazetesi’nin “Evde Okul” eklerinde ve Milliyet Dijitalde koronavirüs ekseninde birbirlerinden bağımsız hikayeleriyle yer alacak.

Hafif ticari araç berber dükkanına girdiİzmir'in Bornova ilçesinde kontrolden çıkan hafif ticari araç berber salonuna girdi. Kazada, sürücü ve iş yerindeki 1 kişi hafif şekilde yaralandı. Kaza, bir işyerinin güvenlik kamerası tarafından kaydedildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet