Geri Dön
GündemÇocukta varis şikâyeti pandemi sürecinde arttı

Çocukta varis şikâyeti pandemi sürecinde arttı

Özellikle pandemi koşullarında evde hareketsiz kalan çocuklarda varis riskinin arttığı belirten Dr. Öğretim Üyesi Bekir İnan, “Son bir yıl içerisinde yapılan çok sayıdaki çalışma, varisi veya venöz yetmezliği olan hastaların şikâyetlerinde artış meydana geldiği gösteriyor” dedi.

Çocukta varis şikâyeti pandemi sürecinde arttı

Pandemi döneminde yaşanan fiziksel aktivite azlığı ve kilo almanın kalp damar sağlığı üzerindeki yıkıcı etkisinin sanıldığından daha büyük olduğunu söyleyen Bezmialem Vakıf Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim üyesi Dr. Bekir İnan, şunları söyledi:

Çocuk varisi farklı

“Yapılan çalışmalarda, varisi veya venöz yetmezliği olan hastaların şikayetlerinde artış meydana geldiği görülmüştür. Bu süreçte evde kalma, durağan bir yaşam sürme, fiziksel hareketlerin kısıtlanması, kilo alma gibi faktörlerin de etkisiyle varisleri az düzeyde olan hastalarda ilerleme, ağrı, kramp, sızlama gibi belirtilerin ortaya çıktığı saptanmıştır.”

Dr. İnan, ebeveynlerin şu detaylara dikkat etmesini önerdi: “Tek bir bacakta şişlik, boyutsal farklılık ve damar belirginleşmesi. Her iki bacak ve ayak bileklerinde oluşan kalınlaşma. Damar belirginleşmesi olmaksızın meydana gelen bacak kalınlaşması. Hemanjiom (damar beni) ile oluşabilecek renk değişikliği. Harita gibi damar anomalileri ya da varis görüntüsü (Bu durumda da erişkinlerde görülen varis görüntüsünde olurlar).”

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Bodrum'da süper lüks yat trafiği devam ediyorTürkiye'nin turizm cenneti Muğla'nın Bodrum ilçesi açıklarında, süper lüks motor yat trafiği devam ediyor.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler