Geri Dön

En doğru Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekat?

Hicri takvime göre bugün Cemaziyelevvel ayının 22. günü ve aynı zamanda miladi takvime göre 17 Ocak cuma... Yine bir mübarek güne uyandık. Hayırlı cuma gününü es geçmek istemeyen Müslümanlar 81 ilde camilere giderek kendilerine verilen vazifeyi en uygun şekilde yerine getirmek istiyor. Herhangi bir aksaklık yaşamak istemeyen müminler şimdi cuma namazının nasıl kılınacağını araştırıp bir yandan da "Cuma namazı kaç rekat?" sorusuna cevap arıyor.

En doğru Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekat?

Müslümanların bayramı cuma günü yine geldi, çattı. Kur’ân-ı Kerîm’de isim verilerek emredilen cuma namazı için sabırsız bekleyiş sürüyor. Müminler toplu halde Allah'ı anmak için camilere koşacak. iyiliklerin yaygınlaşması, kötülüklerin önlenmesi adına verilen vaazler dinelenirken cuma namazını eksiksiz yerine getirmek isteyen İslam alemi "Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekat?" sorusuna cevap arıyor.

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır. İmam Ebû Yusuf'a ve İmam Muhammed'e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali'den rivayet edildiği nakledilmektedir.

Cuma namazı kılınırken ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır. İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır. Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur. Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

Rusya'nın İdlib'e saldırılarında ölü ve yaralılar varRusya'ya ait savaş uçaklarının İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne düzenlediği hava saldırılarında 3 sivil yaşamını yitirdi, en az 9 sivil yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber