Geri Dön

Dağları deldi tek başına!

‘Doğanın sesini duymak’ için tek başına dünyayı dolaşan Serap Göke, Çin’den Tibet’e 5 bin metre yükseklikte yolculuk yaptı, Fas’ta Sahra Çölü’nü geçti, zorlu dağlara tırmandı.

Dağları deldi  tek başına!

Serap Göke yolculuk yapmayı yaşam tarzına dönüştürmüş bir gezgin, onu diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise ‘doğanın sesini duymak’ için tek başına yola çıkması. 33 yıl bilişim sektöründe yönetim kademesinde çalışan Serap Göke, eşinden ayrılmasıyla kızını tek başına büyüttü. 2012 yılında emekli olduktan sonra kendini doğaya bırakan Göke’yi, bir gölün kıyısında çadır kurarken, bir dağa tırmanırken, bir kamyonda veya bir iş makinesinin kepçesinde yolculuk yaparken görmek mümkün. Göke gideceği yerlere bazen uçak bazen otobüs kullanarak, çoğu zaman ise otostop yöntemi ile ulaşıyor.

Göke, “Korkmuyor musun?” sorusuna artık gülüp geçiyor. “Her başarılı kadının arkasında, risklerle dolu bir geçmiş vardır” diyen Göke yola çıkarken kendisine ‘iyi tatiller’ diyenlere kızdığını özellikle belirtiyor. Göke, “Ben tatile gitmiyorum. Bu benim hayat akışım. Ben yolda olduğum sürece, keşfettiğim sürece varım” diyor.

Dağları deldi  tek başına

‘Hakkari’ye mutlaka gidin’

Göke, otostop konusunda ise tartışmaların aksine kadın olmanın avantaj olduğunu savunuyor. Aracına bindiği insanların yüzünden tehlikeyi sezebilmenin doğada tek başına kalmanın getirdiği bir tecrübe olduğunu belirten Göke, birçok ülkeyi bu yöntemle gezdiğini söylüyor: “Fransızlar çok saygılı bu konuda, gideceğin her yere götürüyorlar ama İtalyanlar farklı. Çoğu zaman para istiyorlar. En çok şaşırdığım da İranlı bir şoförün tavrı oldu. Beni hiç yadırgamadı. Çok kibar karşıladı, ‘Sen benim misafirimsin’ deyip yemek yemeye bile götürdü.” Dünyanın en zorlu dağlarına tek başına tırmanan, Çin’den Tibet’e 5000 rakımda yolculuk yapan, Fas’ta Sahra Çölü’nü geçen Göke, Hakkari’de yaşadıklarını hiçbir şeye değişmediğini anlatıyor. Göke, “Gittiğim yerlere bir daha gitmiyorum ama Hakkari’ye mutlaka tekrar gideceğim. Herkes oraya gitsin. O insanlarla tanışsın” diyor.

Dağları deldi  tek başına

Serap Göke gezilerinde dünyanın değişik yörelerinden insanlarla tanıştı.

Dağları deldi  tek başına

Ersin Tatar seçimi kazandıktan hemen sonra babasının elini öpmeye gittiKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, oyların yüzde 51,69'nu alarak kazandığı seçimlerin hemen ardından babası Rüstem Tatar'ın elini öpmeye gitti.