Geri Dön
GündemDedektif gibi iz sürdü Hafız Divanı’nı buldu

Dedektif gibi iz sürdü Hafız Divanı’nı buldu

Artnet’te yer alan bir habere göre, 2007’den bu yana kayıp olan ve Alman hükümeti tarafından çıkarılan bir bültenle aranan el yazması Hafız Divanı’nı, sanat dünyasının Indiana Jones’u olarak bilinen Arthur Brand, bir dedektif titizliğiyle çalışarak buldu.

Dedektif gibi iz sürdü Hafız Divanı’nı buldu

Daha önce İngiliz sanatçı Boy George’un kayıp ikonasını bulan ve bu konudaki deneyimiyle nam salan Hollandalı Arthur Brand, 2 yıl önce yaklaşık 1.1 milyon dolar değerindeki 14’üncü yüzyıldan kalma el yazması Hafız Divanı’nı aramaya koyuldu. “Öğrendiğimize göre İran hükümeti de bu eserin peşindeydi. Ama şükürler olsun ki benden haberleri yoktu” diyen Brand, 2018’den bu yana eserin peşinde olduğunu ve eserin Münih’te yaşayan İranlı koleksiyoncu Jafer Gazi’nin koleksiyonunda bulunduğunu belirtti. Gazi’nin, 2007’deki ölümünden sonra koleksiyonundan bazı parçaların çalındığını, eserin o yıldan bu yana hem Alman hükümeti hem de İran gizli servisi tarafından arandığını belirten Brand,  2011’de  koleksiyondan 175 eserin bulunduğunu fakat içinden Hafız Divanı’nın çıkmadığını söyledi.

Birçok görüşme yaptı

“Fars edebiyatının Shakespeare’i olarak bilinen Hafız’ın Arap dünyası için oldukça önemli bir figür olduğunu biliyoruz. Jafer Gazi’nin koleksiyonundaki iki önemli Hafız Divanı elyazmasından biriydi. Dolayısıyla bu da kayıp eserin ne kadar kıymetli olduğunu gösteriyordu” diyen Brand, aralarında İranlıların da olduğu birçok kişiyle görüştüğünü belirtti. Ancak İngiltere’deki bir antika satıcısı olan William Veres ile görüştükten sonra sona yaklaştığını kaydeden Brand, eserin Londra’da yaşayan çok önemli bir koleksiyoncuda olduğunu tespit etti. “Koleksiyoncu, bu eserin kaçak olduğunu öğrenince epey şaşırdı. Sonrasında onu ikna etmek zor olmadı. Çünkü hem Alman hükümeti hem de İran gizli servisinin bu eserin peşinde olduğunu öğrenince korkmaması söz konusu değildi” dedi. 

Dedektif gibi iz sürdü Hafız Divanı’nı buldu

 

Kırıkkale'ye şehit ateşi düştüIrak'ın kuzeyindeki Pençe Harekatı bölgesinde teröristlerin açtığı taciz ateşi sonucu şehit olan Piyade Uzman Çavuş Halil Çelebi'nin Kırıkkale'nin Balışeyh ilçesindeki baba ocağına şehadet haberi ulaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet