Geri Dön

Dedemin bir teneke altını geri verilsin

Dersim Alt Komisyonu’na başvuran vatandaşlardan Mehmet Yürek, olaylar sırasında dedesinin bir teneke altınını askerlerin aldığını ileri sürerek geri verilmesini istedi

TBMM Dilekçe Komisyonu bünyesinde oluşturulan Dersim Alt Komisyonu’na vatandaşlardan ilginç talepler yağıyor. Mehmet Yürek adlı vatandaş yakınlarını kaybettiği Dersim olaylarından sorumlu tuttuğu tek parti yönetiminin yargılanmasını, Atatürk’ü suikastten kurtaran dedesinin el konulan 1 teneke altınının geri verilmesini istedi.

Yürek, komisyona yaptığı başvuruda, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Dersim olayları için devlet adına özür dilemesinin memnuniyet verici olduğunu ancak yeterli olmadığını kaydetti.

Dersim’e okul ve hastane yerine, kışla ve karakol yapıldığını ardından katliamın başladığını öne süren Yürek, o dönem Başbakanlık yapan İsmet İnönü ve Celal Bayar, İçişleri Bakanı Şükrü Kaya, Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak, 3. Ordu Komutanı Rauf Orbay ve general Abdullah Alpdoğan’ın katliamlardan bizzat sorumlu olduklarını savundu. Yürek, başvurusunda “Yukarıda adları anılan tüm yetkili ve sorumluların gıyaplarında da olsa yargılanmalarını talep ediyorum. Tarih ve hukuk önünde olay gerçek yönleriyle aydınlatılmalıdır” dedi.

Atatürk’ü kurtarmıştı

Dedesi Çolak Ağa’nın Atatürk’le iki kez görüştüğünü ve Rus savaşına katıldığını söyleyen Yürek, o günleri şöyle anlattı:

“Dersimin en büyük silahşörü olan dedem Çolak Ağa, 1916 ve 1920’de iki kez Mustafa Kemal ile görüşmüştür. Mustafa Kemal, Seyit Rıza, dedem Çolak ve diğer Dersim aşiret liderlerini ikna ederek Ruslara karşı savaştırmıştır. Ruslar, Artvin hududuna kadar püskürtülmüştür. Yine dedem Çolak ve diğer Dersimliler, 1920’de Mustafa Kemal’i Kemah Boğazı’nda hazırlanan suikastten kurtarmış ve Sivas Kongresi’ne salimen götürmüşlerdir.”

‘1 teneke altın alındı’

Yürek, Dersim olayları sırasında köylerine baskın yapıldığını ve dedesinin evinin, içindeki eşyalarla birlikte yakıldığını ileri sürerek şöyle devam etti:

“Dedem olaylardan bir süre önce öldüğü için, babaannem iki çocuğuyla birlikte yaşıyormuş. Askerlerin geldiğini haber alınca çocuklarını sırtlamış, evde sakladığı bir teneke altını da alarak kaçmış. Ormana saklanması için Munzur Çayı’nı geçmesi gerekiyormuş.

Mecburen altın tenekesini bırakmış ve zor da olsa karşıya geçmiş. Çayın ötesi yakasına saklanıp, olan biteni gözlerken altın dolu tenekesinin askerlerce gasp edildiğini görmüş. Sonrasında, ormanda bir süre saklanarak kendisinin ve çocuklarının hayatını kurtarmış.”

Ailesinin el konulan bir teneke altınını, bin 200 küçük ve 60 civarında büyükbaş hayvanın iadesini talep eden yürek, bu zararların ise Hazine’den veya Atatürk’ün mirası olan İş Bankası’ndan karşılanması gerektiğini belirtiyor.

İsveç'te terör saldırısıİsveç'in Jönköping şehrine bağlı Vetlanda ilçesinde gerçekleşen bir bıçaklı saldırıda 8 kişinin yaralandığı bildirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet