Geri Dön
GündemDemir atlılar süvarilerin izinde

Demir atlılar süvarilerin izinde

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99’uncu yıl dönümünde, bir grup motosikletli, Büyük Taarruz’a katılan 5. Süvari Kolordusu’nun izlerini Afyonkarahisar’da savaşın geçtiği noktalarda takip etti... Bu yıl 2.si düzenlenen ‘Süvarinin İzinden’ etkinliğine 70 motorcu katıldı. Etkinliği düzenleyen Yavuz Kuru, Taarruz’un 100. yılında tarihe geçecek bir etkinlik düzenlemek için destek istedi...

Demir atlılar süvarilerin izinde

Gökhan Karakaş - İstanbul / Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktası Büyük Taarruz ve 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99’uncu yıldönümünde bir grup motosikletli Mustafa Kemal Atatürk’ün süvarilerinin gittiği yolu temsilen kat etti. Ankara ve İstanbul’dan yola çıkan 70 motosiklet sürücüsü 30 Ağustos 1922 tarihinde kazanılan büyük zafere katılan 5. Süvari Kolordusu’nun izlerini takip ederek Afyonkarahisar’ın Ahırdağı, Sincanlı Ovası, Tokuşlar Köyü, Balmahmut, Olucak, Çalköy ve Zafertepe gibi yerlerde savaşın nasıl geçtiğini anlamaya çalıştı. Bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Süvari’nin İzinde’ sürüşüne katılan motosikletliler sahipsiz şehitlikleri ziyaret ederken 120 kilometrelik yol boyunca gece ile gündüz arasındaki ısı farkını yaşadı. 

SON DURAK ZAFER TEPE

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün atlı birliklerinin (süvari) başlattığı Büyük Taarruzu temsil etmek isteyen motosikletliler önce geçit vermeyen sarp Ahırdağı’nı geçti. Süvarilerin karanlık bir gecede düşmana görünmeden büyük sessizlikle geçtiği yerlerden motosikletle geçen gönüllüler Sincanlı ovasına indi. Tokuşlar Köyü’nden sonra Balmahmut Tren İstasyonu’nu ziyaret ederek geceyi Balmahmut’ta çadır kamp yaparak geçiren motosikletliler, Türk askerinin gece gündüz farkını nasıl yaşadığını hissetti. Sabah erken saatlerde süvari şehidi Yıldırım Kemal ve silah arkadaşlarının yattığı şehitliği ve tren istasyonunu ziyaret eden motosikletliler, sürüşü Zafertepe’de sonlandırdı. 

Demir atlılar süvarilerin izinde

 30 DERECE FARK: 100. YIL İÇİN HAZIRLANIYORUZ!

Motosikletliler adına konuşan Yavuz Kuru Şunları söyledi: Sürüşümüz sırasında gece ile gündüz arasındaki ısı farkının 30 dereceye çıktığını gördük. Büyük Önder Atatürk’ün ve Türk askerinin Ağustos ayının gecelerinde neden palto giydiğini bizzat yaşadık. Cumhuriyetimizin ebedi muhafızlarını anmak ve anlamak kadar minnetimizi ifade edebilmek için izlerini takip ederek demir atlarımızla süvarilerin izinden gitmeye çalıştık. Bu yüzden saygı sürüşünün adını ‘Süvarinin İzinden’ koyduk. İki yıldır düzenlediğimiz saygı sürüşümüzü 100’üncü yılı olan 30 Ağustos 2022 tarihinde yüzlerce motosikletli ve büyük coşkuyla yapmak için çabalıyoruz. Yetkililer destek verirse tarihe geçecek bir sürüş planlıyoruz.”  

Demir atlılar süvarilerin izinde

Uçakla yolculuk yapacaklar dikkat! Açıklamayla duyurdular
Bülent Şakrak'ın acı günü! Annesini kaybetti
İsmail Demir sosyal medyadan açıkladı! İlk kez imzalandı
Kentten çıkış yok! Görülmemiş yoğunluk
İstanbul'da feci kaza! 2 öğretmenden kahreden haber
5 kilometrelik kuyruk! İki il arası ulaşımı durduran kaza
Karlı kış günlerinin kabusu! Korunmanın iki yolu var
Market şok! Çocuğu karşılığında 500 bin dolar teklif etti
Sapkın tatil manşette! Fotoğraflar depreme yol açtı
9 bin 750 liralık öğrenci evi! 'Giren-çıkan belli değil' dedi, şikayet etti
Kilosu 16 bin lira! 'Çok pahalı değil' açıklaması
Sivasspor-Fenerbahçe maçında hakem Ulusoy'dan büyük hata!
Evlilik teklifi sonrası yeni gelişme! Hadise, aileye girdi
Burak'ın olaylı gecesi! Yaptığı hareket damga vurdu
Takıntılı hayranıyla başı dertte! 'Ev adresimi değiştirdim'

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler