Geri Dön
GündemDepreme hazırlıkta gönüllü değiliz

Depreme hazırlıkta gönüllü değiliz

Büyük Marmara Depremi’nin ardından kurulan Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG), aradan geçen 20 yıla rağmen yeterli gönüllü sayısına ulaşamadı. İstanbul’un 22 ilçesinde, 74 mahallede örgütlenen MAG’ın sadece 4 bin gönüllüsü var. MAG İstanbul Koordinatörü Hüseyin Karadayı, ‘Gönüllü bulamıyoruz. İnsanlar, 36 saatlik eğitimi uzun buluyor’ diyor.

Depreme hazırlıkta gönüllü değiliz

 

İstanbul, Silivri açıklarında geçen ay meydana gelen 5.8’lik deprem beklenen Büyük Marmara depremini hatırlatırken, gözler de İstanbul’daki deprem hazırlıklarına çevrildi. Gölcük depreminin ardından 2001’de Kocaeli’nde kurulan Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG) depreme hazırlanan kuruluşlardan biri. Her yıl 30 ile 40 arası gönüllüye profesyonel acil müdahale eğitimi vererek 10 yılda mahallelerde eğitim verebilecek yaklaşık 500’ün üzerinde afet lideri eğiten MAG, İstanbul’da gönüllü arıyor. Kentin 300 mahallesinde örgütlenmeyi hedeflerken katılımcı azlığı nedeniyle sadece 74 mahallede örgütlenen MAG’ın, Beylikdüzü’nde bulunan Afet Eğitim Merkezi’ni ve çalışmalarını Milliyet olarak yerinde inceledik.

Depreme hazırlıkta gönüllü değiliz

Her yıl 40 gönüllü

MAG İstanbul Koordinatörü Hüseyin Karadayı, İstanbul’da 22 ilçede, 74 mahallede 3500-4000 arası Mahalle Afet Gönüllüsü bulunduğunu söyledi. 6 yıl önce Beylikdüzü Belediyesi, kaymakamlığı, İstanbul Kalkınma Ajansı ve MAG olarak Beylikdüzü Afet Eğitim Merkezi’ni kurduklarını anlatan Karadayı, çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Pilot çalışma kapsamında Beylikdüzü’nde 380 gönüllü yetiştirdik. Bu merkez, İstanbul’daki MAG eğitimlerinin verildiği ve koordine edildiği bir merkez haline geldi. Burada eğitimi 2 aşamada veriyoruz. Birincisi mahalle afet gönüllüsü, ikincisi acil müdahale ekibi. Acil Müdahale ekibiyle, İstanbul’da 2 yıl içerisinde hedefimiz olan 74 mahalleyi 300 mahalleye çıkarmak için, daha profesyonel, bu konulara daha fazla zamanını ayırabilecek, arama kurtarma operasyonlarına gidebilecek ve mahallelerde bu eğitimi verebilecek arama kurtarma liderler yetiştiriyoruz. Her yıl 30 ile 40 arası gönüllüyü eğitime alıp mahallelerinde bu eğitimi vermelerini sağlıyoruz. İstanbul’da 10 yılda yaklaşık 500’ün üzerinde lider eğittik.”

‘Gönüllü yok’

10 yıl önceki hedeflerine ulaşamadıklarını söyleyen Karadayı, MAG olarak da büyük bir depreme hazır olmadıklarına dikkat çekti:

“300 mahalle hedefimiz bundan 10 sene önceydi. Biz onun halen üçte birine bile ulaşamadık. Nedeni kaynakların az olması, ilginin az olması, gönüllü bulamamız, insanların 36 saatlik eğitimin uzun görmesi nedeniyle gönüllü bulmakta zorlandık. En son 4.7 ve birer gün arayla olan 5.8 depremi bu işin ne kadar yakın olduğunu gösterdi. İnsan ve bina faktörüne baktığımız zaman hazır değiliz. 5.8 büyüklüğündeki deprem İstanbul’da yaşayan insanlarda gönüllülük ve eğitim alma açısından yarattığı ilgi sevindirici. MAG olarak AFAD, İBB ve ilçe belediyeleriyle iş birliği yaparak var olan gönüllülere yeniden eğitim verilmesi ve yeni gönüllülerin katılması için bir çalışma yapıyoruz.”

Gerçeğe hazırlık

Merkezdeki eğitime katılan gönüllülerden Volkan Karabulut, “Aileme, çevreme faydalı olabilmek için katıldım. Profesyonel bir eğitim almak için geldim” dedi. ‘Afet kentinde yaşıyoruz’ diyen Duygu Toy ise, “Bu gerçeğe karşı kendimizi hazırlamamız gerekiyor. Kendim ve aynı çatı altında yaşadığım insanların yardımcı olabilmek adına bu eğitime katıldım” diye konuştu. Gaziosmanpaşa’da gönüllü olan Hasan Bakır da, “MAG olarak daha önce eğitim almıştık. Son depremde panik yapan halka yardımcı olduk. Şimdi bu eğitimi bir üst kademeye çıkarmak için arama kurtarma eğitimi almaya geldim” dedi.

Depreme hazırlıkta gönüllü değiliz

Sadece 36 saat

MAG’a katılan gönüllülere Beylikdüzü’ndeki merkezde 36 saatlik eğitim verdiklerini söyleyen Hüseyin Karadayı, “10 saatlik ilk yardım eğitimi veriyoruz ve bulundukları ilçenin İl Sağlık Müdürlüğü’nden ikinci bir eğitimle ilkyardım belgeleri almalarını sağlıyoruz. Ortaklaşa 8 saat yangın eğitimi, afet psikolojisi ve haberleşmeye yönelik eğitimleri veriyoruz” dedi.

DASK’sız 1.2 milyon ev

Marmara Denizi’nin Silivri açıklarında 26 Eylül’de meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından Doğal Afet Sigortaları Kurumu’na (DASK) 10 bini aşkın hasar ihbarı yapıldı. İhbarlar, İstanbul başta olmak üzere Tekirdağ, Kocaeli, Bursa ve Balıkesir kentlerinden geldi. DASK verilerine göre, Silivri depreminin ardından DASK tarafından 1.4 milyon TL’lik ödeme gerçekleştirdi. İstanbul’daki 3 milyon 682 bin 450 konuttan 2 milyon 421 bin 859’unun Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi bulunuyor. 1 milyon 260 bin 591 evin ise hala DASK’ı yok. Son yaşanan depremin ardından İstanbul’da, depreme karşı sigortalanan konutların oranı yüzde 66’ya yükseldi. Bu oran, Tekirdağ’da yüzde 80’e, Kocaeli’nde yüzde 66’ya, Balıkesir’de yüzde 58’e ve Bursa’da yüzde 57’ye çıktı. Türkiye genelinde 17 milyon 682 bin 80 konutun yüzde 53’ü DASK yaptırdı.

Öte yandan, İstanbul’da 3.3 büyüklüğünde bir depremle sallandı. Silivri açıklarında ve 10.8 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem, kent genelinde hissedildi. - AA

Kabusu yaşamışlardı! TAG Otoyolu'nda ulaşım kontrollü şekilde başladı
EYT için çalışma başlatıldı! İşte masadaki formül
Bu belirtilere dikkat! Tüm semptomlar açıklandı
Fotoğraflar Türkiye'de çekildi! Meteoroloji uzmanı sebebini açıkladı
Tarihi keşif! Mars'ta yaşamın göstergesi...
Haftalardır her gece kabusu yaşıyorlar! Gizemli sesin sırrı...
İstanbul’a bir uyarısı daha! Cuma günü başlıyor, 5 gün sürecek
İki ay önce anne olmuştu! Kızı Mercan'la ilk paylaşım
F.Bahçe'yi takip edip, yorum attı! Transfer bombası patlıyor
Cinayetle yargılanıyordu! Kararı duydu, alkışladı
Market zincirlerinin zam yazışmaları ortaya çıktı!
32 milyon TL! Kenan İmirzalıoğlu-Sinem Kobal bebek için taşındı
Suikastin üzerinden 15 yıl geçti! Yüzlerce kişi Hrant için toplandı
Kadro dışı kaldı, G.Saray'a geliyor! Torrent'in ilk bombası
Sosyal medya bunu konuşuyor! İşte Simpsonlar'ın 2022 kehaneti

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler