Geri Dön
Gündem'Depremin anahtarı 'kentsel dönüşüm'

'Depremin anahtarı 'kentsel dönüşüm'

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı Recep Uncuoğlu, yürüttükleri çalışmalarda depreme yönelik en kritik anahtar konunun “kentsel dönüşüm” olduğunu kaydetti.

'Depremin anahtarı 'kentsel dönüşüm'

 

Uygulamaya dönük noktalar üzerinde durulması gerektiğine dikkati çeken Uncuoğlu, özellikle “kentsel dönüşüm”, “imar planlarının beklentiyi karşılaması” ve “finansman sağlama” konularında hızlanmanın zorunlu olduğunu kaydetti. Uncuoğlu, Milliyet’e yaptığı açıklamada, Mart sonunda görev süresi tamamlanacak olan Meclis Deprem Araştırma Komisyonu’nun çalışmalarını önemli bir noktaya getirdiğini belirtti. 15 toplantıda 97 akademisyen, çok sayıda devlet kurumu ve sivil toplum örgütünü dinlediklerini dile getiren Uncuoğlu, Türkiye’nin depreme hazırlık noktasında kurumsal ve hukuki yapılanmasının yerinde olduğunu belirterek şunları söyledi:

Toplumsal farkındalık

“Toplumsal farkındalık, vatandaşın duyarlılığını artırma konusunu da önemsiyorum. Vatandaşın kentsel dönüşüm konusunda harekete geçirilmesi, depremin zararlarından korunmanın güvenli yaşamaktan geçtiğinin tekrar tekrar hatırlatılması elzem. Geçmiş 50 yıldan bugüne büyük bir yapı stoku ile karşı karşıyayız. Kısa zamanda eldeki imkânlar, bütçelerle bu yapıların dönüşmesini beklemek yerine, herkesin kendi imkânlarını seferber ederek, sevdikleri, çocukları için depreme dayanıklı konutlarda yaşamak için gayret göstermesi sağlanmalı.

Otomobillerimizin bakımı, muayenesi aylık kontrolünü nasıl yaptırıyorsak, aynı anlayışı konutlarımız için de gösterme zamanı geldi. Hatta çoktan geçiyor.”

Gönüllü, yerinde ve hızlı

Uncuoğlu, kentsel dönüşüm için gönüllü, yerinde ve hızlı dönüşümü sağlayacak tedbirlerin geliştirilmesi, vatandaşın farkındalığını arttırarak harekete geçilmesi gerektiğini dile getirdi. Uncuoğlu, “Bunun için faiz desteği, kira yardımı, anlaşmazlıklarda mevzuatla sağlanacak yasal kolaylıklar, her türlü enstrümanı devreye sokup koordinasyon içinde akort edilmesi sağlanmalı” ifadelerini kullandı.

Afet anında yolların açık bırakılması çağrısı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), afet anı ve hemen sonrasında yolların acil yardım ekiplerinin geçişi için açık bırakılması çağrısında bulundu.

AFAD’dan yapılan açıklamada, vatandaşların, SMS ve internet tabanlı hatlar üzerinden yakınlarına “güvendeyim” mesajı atmaları tavsiyesinde bulunuldu ve depreme araç içerisinde yakalananlar için şu tavsiyeler yer aldı:

“Yolda seyir halindeyseniz yavaşça aracınızı yolun kenarına çekin ve durun. Elektrik direkleri ve kablolarından ve diğer tehlikelerden uzak bir yer seçin. Sarsıntı bitene kadar araç içinde kalın. Sarsıntıdan sonra araç kullanmaya devam etmeniz halinde, yoldaki olası hasarlara karşı tetikte olun. Üst geçitlerde, köprü altlarında ya da üzerinde veya tünel içinde durmayın. Bu gibi yerlere girmek üzereyseniz, girmeden önce çıkmak üzereyseniz, çıktıktan sonra durmaya çalışın.” -ANKARA Milliyet

Bakan Soylu 10 Nisan Polis Günü’nde Şehit Behram Aktaşlı Polis Merkezi Amirliğini ziyaret ettiİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türk Polis Teşkilatının 176’ncı kuruluş yıl dönümünde, Altındağ ilçesindeki Kuzeykent Şehit Behram Aktaşlı Polis Merkezi Amirliğini ziyaret etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet