Geri Dön

DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? 2018 DGS puan hesaplama

Dikey Geçiş Sınavı sonuçları için heyecan dorukta. 21 Temmuz tarihinde yapılan DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM tarafından duyurulacak olan Dikey Geçiş Sınavı sonuçları ÖSYM'nin resmi internet sitesinden sorgulanacak.

DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? 2018 DGS puan hesaplama

ÖSYM tarafından uygulanan DGS'ye binlerce aday katıldı. Eğitimlerini lisansa tamamlamak isteyen öğrenciler sabırsızlıkla DGS sonuçlarını bekliyor. Bu yıl 21 Temmuz tarihinde yapılan DGS, sonuçlarının açıklanacağı tarihi belirledi. İşte ÖSYM tarafından duyurulan DGS sonuçlarının tarihi...

DGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

21 Temmuz 2018 tarihinde yapılan Dikey Geçiş Sınavı(dGS) sonuçları 16 Ağustos 2018 tarihinde "https://sonuc.osym.gov.tr" adresi üzerinden adayların erişimine açılacak.

DGS PUANININ HESAPLANMASI

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınabilecek DGS puanları hesaplanacaktır. DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar, Tablo-A’da yer almaktadır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.

DGS TERCİH İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğreneceklerdir. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir.

Terk edilen aslan yavrularına köpek annelik yaptıRusya’da yeni doğum yapan anne aslan iki yavrusunu terk edince, hayvanat bahçesindeki köpek aslan yavrularını emzirmeye başladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber