Geri Dön

Dink dosyasında şok eden telefon trafiği

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikastinde rol oynayan jandarma görevlilerinin yer aldığı 3. iddianamede, “cinayet öncesi, cinayet sırası ve cinayet sonrasının kayıt altına alındığı” tespitine yer verildi.

Dink dosyasında şok eden  telefon trafiği

Şüphelilerin kamuoyu algısı oluşturmak için tetikçi Ogün Samast’ın elinde Türk Bayrağı olduğu halde fotoğraf ve görüntülerini alarak medyadaki tetikçileri aracılığıyla yayınladıkları belirtildi.

Suikast bilgisi...

İddianamede, Dink cinayetinin Türkiye kamuoyu ve Ermeni diasporasının etkin olduğu Avrupa ve Amerika’daki etkisi ve şiddet içeren silahlı başlangıç eylemi olması nedeniyle FETÖ/PDY terör örgütü lideri şüpheli Fetullah Gülen’in, bilgi ve onayı dışında gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığı ifade edildi. İddianamede, Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü’nün Hrant Dink’in Yasin Hayal tarafından öldürüleceği bilgisine, Hayal’in akrabası Coşkun İğci vasıtasıyla 2006 yılı Temmuz ayında ulaştığı, istihbarat görevlileri Veysel Şahin, Okan Şimşek ve Volkan Şahin’in de bu bilgiyi Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Yüzbaşı Metin Yıldız’la paylaştıkları, Yıldız’ın da bu bilgiyi Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz’e aktardığı anlatıldı.

Samast olay günü takip edilmiş

Muharrem Demirkale’nin emri altında bulunan şüphelilerin siyah ve mavi renkli iki araçla Ogün Samast’ı takip ettiği, Samast’ın “Yasin Hayal’i ankesörlü telefonla aradığı, Hayal’in de ‘Merak etme onlar bizden’ deyince rahatladığını” belirttiği şeklindeki savcılık ifadelerine yer verildi. İddianamede aralarında Fetullah Gülen, Zekeriya Öz, Ekrem Dumanlı, Ercan Gün, Ali Öz, Muharrem Demirkale’nin de aralarında bulunduğu 51 şüphelinin ağırlaştırılmış müebbet hapisleri isteniyor.

Öz ile 7 görüşme

Dink’in Bakırköy’deki konutu ve Beyaz Adam Yayıncılık adlı işyeri çevresinde Trabzon İl Jandarma Komutanlığı görevlilerince 9 Ağustos 2006 tarihinde keşif yapıldığı belirtildi. Okan Şimşek’in İstanbul Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlisi Şeref Ateş ile cinayetten yaklaşık 3 saat önce telefonla görüştüğü, bu görüşmeden sonra İstanbul Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlileri Muharrem Demirkale, Şeref Ateş, Mustafa Küçük, Miktad Özbek ve Rahmi Özer’in, Dink’in Bakırköy’deki konutunun yakınlarına gittikleri anlatıldı. Cinayetten sonrasında da Şimşek ile Ateş’in bir kez daha telefon görüşmesi yaptıkları tespit edildi. 15 Temmuz darbe girişimine katılan ve Ankara Jandarma Genel Komutanlığı binasında çatışma sonucu yaralı olarak ele geçirilen Muharrem Demirkale’nin de olay günü İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görevli müdür ve müdür yardımcıları Erol Demirhan ve Metin Canbay ile ve IQ yayınevi sahibi Adem Sarıgöl ile telefon irtibatı olduğu, ayrıca o dönem Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz ile cinayetten 1 gün önce ve 1 gün sonra kullanımındaki iki telefonla 7 görüşme yaptığı belirtildi.

Amasya'da uyuşturucu operasyonuAmasya'nın Merzifon ilçesinde düzenlenen uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan 3 şüpheliden 2'si tutuklandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet